Az Andok dél-chilei és argentínai részén az emelkedő hőmérséklet miatt kevesebb a régió gleccsereinek "feltöltésére" szolgáló hó és jég. A törés a jégvisszahúzódás során következett be - magyarázta Gino Casassa, a DGA (a dél-amerikai ország egyik legjelentősebb vízszolgáltatója) hó- és gleccserrészlegének vezetője.
A fő gleccserről letört darab 208 négyzetkilométeres, amely viszonylag kicsinek számít, ám a szakember szerint ez csupán a kezdet. A jégmező most még csak két részre szakadt, de dél felé haladva nagy valószínűséggel további feltöredezéseket fognak találni. Idén már két méretes jéghegy is levált a patagóniai Torres del Paine Nemzeti Parkban található Grey-gleccserről, és a kutatók szerint könnyen lehet, hogy a jelenség rendszeressé válik a térségben.
Eltűnhetnek a gleccserek
Eltűnhet a világörökségi helyszíneken lévő gleccserek jelentős része a század végéig. Ez jelentősen befolyásolná az ivóvízforrások hozzáférhetőségét, a tengerszint emelkedését és az időjárás alakulását is. A 2017-ben mért jégmennyiség 33-60 százaléka várhatóan el fog tűnni 2100-ig. Az olvadási arány a globális kibocsátás mértékétől függ.
Ha a bolygó felmelegedése folytatódik, illetve a kibocsátás a mostani folyamatot követve növekszik, akkor az olvadás következtében akár 238 centiméterrel is nőhet a tengerszint a század végéig. Ez az egyik legpesszimistább forgatókönyv, amely szerint a globális felmelegedés mértéke elérné az 5 Celsius-fokot.