Megégett a fokhagymától
Dacára annak, amit az elnevezés sugall, az úgynevezett atlétaláb nem csupán a sportolókra jellemző bőrpanasz. Pusztán arról van szó, hogy a problémát kiváltó gombák gyakran fertőznek olyan helyeken, ahol a sportolók is rendszeresen megfordulnak, így öltözőkben vagy nyilvános zuhanyzókban. A fertőzés magától aligha múlik el, ezért a tünetek fellépése esetén érdemes a leghamarabb elkezdeni a kezelést. Ennek szellemében járt el az a brit nő is, akinek a története később esettanulmányként jelent meg a BMJ Case Reports című szaklapban.
Nem ritka jelenség, hogy a lábgombásodást gyógyszertári készítmények helyett otthoni módszerekkel próbálják meg eltüntetni az érintettek. A 45 éves angol asszony például nyers fokhagymaszeletekből készített pakolást a lábára, amelyet négy héten keresztül napi négy órán át hagyott a bőrén. Bár a már a körmét is érintő gombás fertőzés ennek hatására sem javult, bőre kivörösödött és csúnyán kisebesedett, ezért inkább orvoshoz fordult a panasszal. Az őt kezelő dr. Kai Wong elmondta, az égési sérülést szenvedett lábat előbb alaposan leöblítették vízzel, majd szakszerűen bekötözték. Az érintett bőrfelület teljes felépülése két hetet vett ezután igénybe. A szakember hozzátette, a problémát a növényben található egyik vegyület okozta.
Nem egyedülálló jelenség
Dr. Lisa Maier washingtoni bőrgyógyász a LiveScience kérdésére elmondta, a fokhagyma legerősebb összetevőjeként számon tartott diallil-diszulfid két dolgot tehet az ember bőrével érintkezve. Egyfelől helyi irritációt válthat ki, másrészt allergiás kontakt bőrgyulladás léphet fel a nyomán, amely valójában egy igazi allergiás reakció, így idővel még több kiütés és ekcéma alakulhat ki miatta. A jelenség tehát alapvetően nem ismeretlen: több ilyen esetre volt már példa szakácsok és mindazok körében, akik foglalkozásuk miatt gyakran érintkeznek az erős illatú fűszernövénnyel.
A lábgomba kezelésére recept nélkül is kaphatók olyan speciális gombaölő krémek és ecsetelők a patikákban, amelyek az atlétaláb kezelésére is alkalmasak mindaddig, amíg a fertőzés rá nem terjed a körmökre. Amennyiben azonban ez bekövetkezik, a leghatékonyabb kezelési módot a szájon át alkalmazható szerek jelentik, amelyeket orvos írhat fel a betegek számára. Bár a fokhagymában lévő másik vegyület, az ajoén gombaellenes hatását már több kisebb tanulmány is felvetette az ezredforduló környékén, ez távolról sem jelenti azt, hogy a növény házi módszerként használva valóban hatékony és biztonságos lenne - hívta fel a figyelmet dr. Kai Wong.
Forrás: livescience.com