Koronavírus: a hallásromlás is tünet lehet

A SARS-CoV-2 vírus elsősorban a légutakat és a tüdőt támadja meg, de az orvosok folyamatosan vizsgálják, hogy az egyéb szervekre milyen hatással van. Egyre több kutatás jut például arra az eredményre, hogy a fület is károsíthatja.

Az új koronavírus-fertőzés legismertebb tünetei a hirtelen fellépő magas láz, száraz köhögés, fejfájás és nagyfokú fáradtságérzet. De ezeken kívül már számos egyéb panaszt is beazonosítottak a szakemberek, ilyen lehet például a hasmenés, sőt az ízlelés és szaglás elvesztése is. Több friss kutatás pedig rámutatott, hogy egy másik érzékszervre, a fülre is hatással lehet a vírus.

Gyulladást okoz a fülben

Meglepő, melyik korosztály viselte jobban a karantént Bár elsőre valószínűleg azt gondolnánk, hogy az idős, sokszor egyedül élő embereket érintette rosszabbul a bezártság, egy friss kutatás éppen ennek ellenkezőjét állapította meg. Részletek itt.

A Johns Hopkins Egyetem orvosi karának tudósai három COVID-19 megbetegedésben elhunyt személyt vizsgáltak: két nőt, akik a nyolcvanas, illetve hatvanas éveikben jártak, illetve egy férfit, aki szintén elmúlt már hatvanéves. Boncolás során mintát vettek a középfülükből és a csecsnyúlványukból (ez tulajdonképpen a koponyánk része, a fül mögött tapintható kemény dudor). A JAMA Otolaryngology - Head & Neck Surgery című szakmai oldalon közzétett tanulmányukban pedig arról számoltak be, hogy a férfi esetében mindkét oldali középfülben és csecsnyúlványban pozitív lett a koronavírusteszt, a nyolcvanas nőnél pedig a jobb középfülből vett minta volt fertőzött. A másik nő fülében nem mutatták ki a SARS-CoV-2 vírust.

A koronavírus fertőzés sok betegnél tartós hallásromlást okoz. Fotó: Getty Images
A koronavírus-fertőzés jele lehet, ha hirtelen romlik a hallásunk és fáj a fülünk. Fotó: Getty Images

Egy török orvoscsoport szintén vizsgálta a COVID-19 fülre gyakorolt hatását, és azt találták, hogy a koronavírusos betegeknél nagyobb arányban fordul elő középfülgyulladás. Sőt, olyan páciensük is volt, akinek a fülpanaszokon kívül semmilyen egyéb, koronavírus-fertőzésre utaló tünete nem volt.

Gyógyulás után is megmaradhat a halláskárosodás

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egyiptomi kutatók pedig megállapították, hogy a koronavírusos betegeknél megfigyelhető a halláskárosodás, még jóval azután is, hogy felgyógyultak a fertőzésből. 20-50 év közötti, tünetmentes, korábban jól halló pácienseket vettetek alá hallásteszteknek, és azt találták, hogy a kontrollcsoporthoz képest jóval gyengébb eredményeket produkáltak. Véleményük szerint ennek oka, hogy a koronavírus károsítja a belső fülben található szőrsejteket, ám ennek részleteit még vizsgálják.

A Johns Hopkins Egyetem szakemberei is hangsúlyozzák, hogy fontos lenne további kutatásokat végezni az irányban, hogy pontosan hogyan éri el a koronavírus a fület, és milyen káros folyamatokat indít el a hallószervben. Ám véleményük szerint az eddigi kutatási eredmények alapján is indokolt hallásromlás és más, a füleket érintő panaszok esetén a COVID-teszt elvégzése. Ezenkívül fülészeti műtéteknél kötelezővé tennék az előszűrést koronavírus-fertőzésre, hogy az operáló orvosi csapat is biztonságban lehessen.

A koronavírust semlegesítő, többször használható maszkot fejlesztettek ki Portugáliában. Hogy miért különleges ez az újfajta maszk, elolvashatja az nlc.hu cikkében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.