Nagy bajt okoznak az eldobált cigicsikkek

Az eldobott és a talajba kerülő cigarettacsikkek gátolhatják a növények fejlődését - állítja egy új brit tanulmány.

Becslések szerint évente 4,5 ezer milliárd csikket dobnak el a világon, ez a legelterjedtebb műanyagszemét. Egyes területeken akár 128 csikk is lehet egyetlen négyzetméteren. A legtöbb csikk bioműanyagból, cellulóz-acetát-szálból készült szűrőt tartalmaz. A tudósok szerint a talajba kerülő csikkek miatt 27 százalékkal csökkent a lóhere kicsírázásának esélye és 28 százalékkal rövidült a növény szárhossza. A fű esetében az előző 10, az utóbbi 13 százalékkal lett kisebb.

cigaretta, cigicsikk, eldobélt csikkek, növények, műanyagszemét, szemetelés, környezetszennyezés
A csikkek rontják a növények kicsírázásának esélyét. Fotó: 123rf

Veszélyben a növények

A kutatók szerint az el nem szívott cigaretták szűrőjének majdnem ugyanolyan a hatása a növények életére, mint a használt szűrőknek. Ez arra utal, hogy a problémát maga a filter jelenti, a dohány égetéséből származó mérgek nélkül is káros a környezetre.

Veszélyes hulladék A közhiedelemmel ellentétben a cellulóz-acetátból készült szűrők nem bomlanak le gyorsan, akár több mint 10 évig is egyben maradhatnak. A dohánytermékből korábban kiszűrt anyagok viszont kioldódnak a csikkekből és veszélyt jelentenek a vízi élővilágra. A vízbe került csikk közvetlen közelében lévő halak nagy része már 96 óra elteltével elpusztul. De akár egyetlen cigarettavég is képes annyira beszennyezni 7 és fél liter vizet, hogy a benne élő vízibolhák elpusztuljanak.

Bár az eldobált csikkek látványa mindennapos, mégis ez a tanulmány vizsgálta elsőként, hogyan befolyásolja a növények életét a cigaretták maradéka. "Azt találtuk, hogy rontja a lóhere és a fű kicsírázásának esélyét, megrövidíti a szár hosszát, több mint felével csökkenti a lóhere gyökerének súlyát" - mondta Dannielle Green biológus, a kutatás vezetője. "A két vizsgált növény, a perje nevű fűféle és a fehér here fontos takarmány, de elterjedt a városi parkokban, zöld területeken is. Hozzájárulnak a fajok egészségéhez, a fehér here fontos a beporzó rovaroknak és a nitrogén megkötése miatt is" - magyarázta.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók úgy vélik, a filterek kémiai összetételének számlájára írhatók a károk. "A bioműanyaghoz adott szerek teszik hajlékonyabbá a szűrőt, ezek kimosódhatnak a talajba és a kezdetekkor károsíthatják a növényi életet" - magyarázta tanulmány társszerzője, Bas Boots. A felvetés bizonyításához azonban további tanulmányok szükségesek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.