Nagyobb bajt okoz az ólommérgezés, mint korábban hitték

Évente csaknem ötmillió haláleset köthető világszerte ólommérgezéshez, a nehézfém hatására pedig a kisgyermekek IQ-szintje is csökkent.

Az ólommérgezés sokkal nagyobb hatással van az emberek egészségére, mint azt korábban gondolták: évente több mint ötmillió halálesethez vezethet, ami önmagában is a légszennyezéshez mérhető kockázat – derült ki egy frissen publikált kutatásból. A túlzott ólombevitel ráadásul a fejlődő országokban élő gyermekek IQ-szintjét is negatívan befolyásolja.

Az ólommérgezés azt jelenti, hogy a szervezetünkbe nagy mennyiségű ólom került, és ez komoly egészségügyi következményekkel járhat. Az ólommérgezés súlyossága függ például attól, hogy milyen mennyiségben került ólom a szervezetbe. A mérgezés lehet akut (ilyenkor rövid ideig nagy mennyiségű ólom kerül a szervezetbe), illetve krónikus (ez hosszú ideig, de kisebb mennyiségnek való kitettség során alakul ki). Hogy kiket veszélyeztet leginkább, arról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk.

Régóta ismert tény, hogy ez a fém komoly veszélyt jelent az egészségre, és súlyos betegségek kialakulásához vezethet. Az ólommérgezés különösen veszélyes a kisgyermekekre, akiknél akár tanulási nehézségeket és viselkedési zavarokat is okozhat. Ezért is tiltották be a többi között az ólmozott benzin forgalmazását és felhasználását. A veszély azonban nem hárult el, a szervezetünkbe továbbra is bejuthat ólom például szennyezett élelmiszerek fogyasztásával, ólomtartalmú edények és kozmetikumok használatával, vagy az akkumlátorokból kiáramló káros anyagokkal érintkezve.

ivóvíz
A magas ólomtartalmú víz is súlyos veszélyt jelenthet. Fotó: Getty Images

A kutatók becslése szerint 2019-ben 5,5 millió felnőtt halt meg szívbetegségben az ólomnak való kitettség miatt, 90 százalékuk az alacsony és közepes jövedelmű országokban. Ez hatszor magasabb, mint az előző becslés, és a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozások mintegy 30 százalékát jelenti – ami vezető haláloknak számít világszerte. Mindez azt jelenti, hogy az ólomnak való kitettség nagyobb mértékben járul hozzá a szívbetegségek kialakulásához, mint a dohányzás, vagy a magas koleszterinszint – mondta Bjorn Larsen, a kutatás vezetője.

A kisgyermekek agyi fejlődésére is súlyos hatással van az ólommérgezés. A kutatók eredményei szerint az öt év alatti gyermekek világszerte 765 millió IQ-pontot veszítettek a fémszennyezés hatására, vagyis átlagosan hat pontot. A szakemberek szerint ez a szám közel 80 százalékkal magasabb a korábban becsültnél.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +18 °C
Minimum: +11 °C

Jobbára erősen felhős vagy borult lesz az ég, de az Észak-, Északnyugat-Dunántúlon többórás napsütés valószínű, amíg a délután folyamán meg nem növekszik a felhőzet. Az ország keleti, délkeleti felén fordulhat elő időszakosan gyenge (saras) eső, záporeső. Többfelé megélénkül a déli, délnyugati szél, melyet helyenként erős lökések kísérhetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 16 és 21 fok között várható, de északkeleten ennél pár fokkal alacsonyabb, míg északnyugaton magasabb értéket is mérhetünk. Késő estére 10 és 17 fok közé hűl a levegő. Fronthatásra napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra