Omikron variáns: mennyi idő, mire jöhet az új vakcina?

Noha a meglévő oltóanyagok továbbra is védelmet nyújtanak, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szükség esetén három-négy hónapon belül uniós használatra ajánlhatja azokat a koronavírus elleni vakcinákat, amelyeket az új, omikron nevű variáns legyőzésére fejlesztenek ki - közölte Emer Cooke, az EMA főigazgatója.

Mivel a vírusok mutálódnak, az EMA tavaly február óta iránymutatást ad a vakcinagyártóknak az oltóanyagok gyors átalakítására a koronavírus új változataihoz. Igaz, azt még egyelőre nem tudni, hogy a gyógyszergyártóknak módosítaniuk kell-e a már engedélyezett vakcináikat a dél-afrikai hatóságok által a múlt héten bejelentett, omikron nevű koronavírus-változat elleni védelem érdekében, de az uniós ügynökség készül ennek a lehetőségére.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Már 42 eset van Európában, elkészültek vészhelyzeti tervek.A kép illusztráció, forrása: Getty Images

Elkészültek vészhelyzeti tervek

A gyógyszerügynökség szoros kapcsolatban áll a nemzetközi szabályozókkal, köztük az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központtal (ECDC). Vészhelyzeti terveik készen állnak, de azért reménykednek abban, hogy nem lesz szükség az alkalmazásukra - fogalmazott Cooke. Mint mondta, az omikron esetében az eddig szerzett tapasztalatok alapján úgy vélik, hogy a már engedélyezett oltóanyagok hatékonyak, és továbbra is védelmet nyújtanak a fertőzéssel járó súlyos tünetekkel szemben és csökkentik az elhalálozás kockázatát. "Még ha az új változat gyorsabban terjed is, a rendelkezésünkre álló vakcinák továbbra is védelmet nyújtanak. A védőoltás az elsődleges eszköz marad a járvány elleni küzdelemben" - fogalmazott.

Egy dél-afrikai orvos elmesélte, hogy milyen tüneteket tapasztaltak az első betegek , akiket bizonyíthatóan a koronavírus omikron variánsa fertőzött meg.

Már 42 eset van Európában

Ez idáig tíz uniós országban, összesen 42 koronavírus -fertőzött esetében mutatták ki az omikron variánst, és a tagországok illetékes hatóságai további 6 feltételezett esetet elemeznek - közölte Andrea Ammon, az ECDC igazgatója. Elmondása szerint a megerősített esetek mindegyikénél enyhe lefolyású, illetve a fiatalabb korosztály esetében tünetmentes a fertőzés. Annak megállapítására azonban még várni kell, hogy az omikron valóban könnyebben elkerüli-e az szervezet immunválaszát. A vonatkozó laboratóriumi vizsgálatok eredményei néhány héten belül várhatók - tette hozzá Ammon.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Melyik vakcina a legjobb 3. oltásként?

Az emlékeztető oltásokkal kapcsolatban az EMA főigazgatója azt mondta, az EMA és az ECDC egy héten belül közös ajánlást adhat ki arról, hogy milyen gyártótól származó vakcina lehet a leghatékonyabb a COVID-19 elleni védőoltás harmadik adagjának. Az amszterdami székhelyű uniós gyógyszerügynökség ez idáig a Pfizer/BioNTech, az AstraZeneca, a Moderna, valamint a Janssen koronavírus elleni vakcinájának használatát javasolta használatra, amit az Európai Bizottság engedélyezett is. Az ügynökség emellett vizsgálja az orosz Szputnyik V-t, valamint a Sanofi, a Sinovac és Novavax gyógyszergyárak vakcináit is. Az EMA várhatóan néhány héten belül uniós használatra ajánlhatja a Novavaxot is.

A koronavírus elleni emlékeztető oltás felvételét sürgeti az Egyesült Államokban a CDC. Nem véletlenül: szakemberek a járványügyi helyzet súlyosbodásának lehetőségétől tartanak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.