Rákkeltő arzént és benzolt, mérgező policiklusos aromás szénhidrogéneket talált a Greenpeace a határértékeket jelentősen, akár ezerszeresen is meghaladó mértékben a volt Óbudai Gázgyár melletti Duna-parton vett mintákban. A zöldszervezet október közepén vizsgálta a helyszínen a talajból kicsorgó víz és a part menti iszap minőségét. Az eredmények fényében teljes mértékben elfogadhatatlannak tartják a kármentesítés további halogatását – számol be az áldatlan állapotról az Economx. A szervezet követeli a Duna folyamatos további szennyezésének befejezését, ez ugyanis az ország egyik fő ivóvízbázisa.
Bűzös, olajos folyadék szivárog
A Greenpeace szakértői október 12-én az alacsony vízálláskor előtűnő szennyezésből vettek mintákat a már nem működő Gázgyár területe melletti Duna-parton a kiszivárgó, bűzös, olajos folyadékból és a part iszapjából. A lerakott veszélyes hulladék évtizedek óta szennyezi a talajvizet, a talajt, alacsony vízálláskor pedig a Dunát és a vízpart levegőjét.
Bár lassan három évtizede kötelezték a Gázgyár jogutódjait a mérgek eltávolítására, ám azt a hatóságok mégsem tudták elérni, hogy az állami tulajdonban lévő cég – jelen esetben az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. – végrehajtsa a kötelezettségét. A Greenpeace öt évvel ezelőtt is vizsgálódott a helyszínen, akkor felszólította a hatóságokat, hogy kezdődjön meg a teljes kármentesítés, és lépjenek fel a Dunába ömlő illegális szennyezés ellen. Az azóta eltelt időben azonban semmiféle előrelépést nem tapasztaltak.