A szeptemberi átlaghőmérséklet 0,57 Celsius-fokkal volt magasabb az 1980 és 2010 közötti globális szeptemberi átlaghőmérsékletnél. Európában szinte mindenhol az átlagosnál magasabb hőmérsékleteket mértek, és a csapadék is elmaradt a szokásostól.
A legmagasabb átlaghőmérsékleteket az Egyesült Államok középső és keleti részén, a mongóliai fennsíkon és az Északi-sarkvidék egyes térségeiben mérték. A jeges-tengeri jég kiterjedése 36 százalékkal maradt el az átlagostól - írták a szakértők. Az adatok szerint az elmúlt 12 hónapban szinte a teljes északi-sarki térségben és csaknem egész Európában, valamint más kontinenseken és az óceánok térségében is az átlagosnál magasabb hőmérsékleteket mértek.
118 éve nem volt ilyen meleg
Ahogy már korábban megírtuk , a mérések kezdete, azaz 1901 óta az idei nyár volt a második legmelegebb Magyarországon. Az évszak középhőmérséklete 22,3 Celsius-fok volt, ami 2,1 fokkal haladja meg az 1981 és 2010 között mért átlagot. Magyarországon az év legmelegebb hónapja általában a július, idén viszont a június és az augusztus is több mint 1 fokkal melegebb volt a júliusnál. A 2019-es június volt a legmelegebb 1901 óta, az idei nyár utolsó hónapja pedig a 7. helyre került a legforróbb augusztusok rangsorában.
A nyár legmelegebb napja augusztus 12. lett, ekkor Derekegyházán 38 fokot mértek. A nyár utolsó hetei tartós kánikulával teltek.