Szívőrség: mobil EKG-rendszer a hazai egészségügyben

Korszerű távdiagnosztikai rendszert vezettek be az Országos Mentőszolgálatnál. Mára az ország összes mentőautóját felszerelték úgynevezett Szívőrökkel, vagyis transztelefonikus EKG-kkal (TTEKG-készülékekkel). A rendszer segít a a betegút lerövidítésében.

A betegellátás gyorsaságát , eredményességét segíti az új távdiagnosztikai rendszer, amelyet nemrégiben bevezettek Magyarországon. Vagyis immár működik a Szívőrség itthon - tájékoztatta a HáziPatika.com szerkesztőségét Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kommunikációs vezetője. A Szívőrség az életmentésben és a betegségek megelőzésében nyújthat fontos segítséget korszerű, távdiagnosztikai módszerével és országos hálózatával - tette hozzá az OMSZ szóvivője.

A kiértékeli a beteg EKG-ját és dönt a teendőkről. A Szívőrök tehát úgynevezett "transztelefonikus EKG" (TTEKG) készülékek, melyek közvetlenül kapcsolódnak a magyar sürgősségi, kardiológiai ellátórendszerhez, az ország 16 szívcentrumához.

Nő a baleseti sérültek túlélési esélye, ha modern rohamkocsiban látják el őket. A modern technika egyúttal tehermentesíti a balesetben segédkezőket is. Német szakértők szerint ugyanakkor strukturális problémák továbbra is vannak. A részletekért kattintson ! A rendszer további, a mentők területén túlmutató előnye, hogy az alapellátásban gondozásra, követésre és nehezen diagnosztizálható esetek felismerésére is alkalmazható, a háziorvosi, szakorvosi és ügyeleti ellátókat is segíti abban, hogy szívpanaszok esetén a lehető leggyorsabb és legpontosabb diagnózishoz juthassanak.

A háziorvos kiadhatja betegének a készüléket azzal, hogy ha bizonytalan panaszai vannak, "szívdobogást", rendszertelen szívműködést érez, azonnal, akár otthonról is küldhet EKG-t közvetlenül a szívcentrumba, a gyors diagnózis pedig akár életmentő lehet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Szívőr egy hordozható, apró EKG-készülék

A Szívőr, vagyis a készülék használata rendkívül egyszerű, bárki percek alatt el tudja sajátítani és enyhe rosszullét esetén is könnyen képes használni.

A stroke megelőzésében is segíthet

Az eljárás a Magyarországon súlyos népegészségügyi problémát jelentő stroke ( agyi érkatasztrófa, szélütés ) megelőzésében is fontos szerepet játszhat, az időben felismert szívritmuszavar kezelése ugyanis megelőzheti az agyi érelzáródást, ami súlyos esetekben bénuláshoz, halálhoz is vezethet.

A szívritmuszavarok sok betegnél időszakosan jelentkeznek, ezért a betegnek kiadott TTEKG-készülékkel bármikor, akár otthonról is tud EKG-t küldeni, amit egy kardiológus azonnal értékel és dönt a teendőkről, lehetővé teheti a stroke-ot okozó vérrög kialakulásának megelőzését.

Magyarországon évente több mint 40 ezer ember kap stroke-ot, legnagyobb részük agyi érelzáródás miatt. A szélütés nem az idősek betegsége, minden korosztályt érinthet. A stroke a az első szélütés után tízszer nagyobb az esélye egy újabb agyi katasztrófának.

A  beteg a neki kiadott TTEKG-készülékkel bármikor tud EKG-t küldeni

Győrfi Pál a HáziPatika.com kérdésére elmondta, hogy TTEKG-készület a háziorvosok is igényelhetnek. Szerződést kötve bekapcsolódnak a rendszerbe és a szakmai protokoll alapján kiadhatják a rendelkezésükre bocsátott Szívőr készülékeket a betegeiknek. A beteg így bármikor, akár éjszaka is azonnal tud EKG-t küldeni egyenesen a kardiológiai centrumba, ahol kiértékelik azt és döntenek a teendőkről. Az így, orvosilag indokolt EKG-küldést az OEP finanszírozza, vagyis sem a betegnek, sem az orvosnak nem kerül pénzébe a szolgáltatás.

A TTEKG, mint konzultációs lehetőség a háziorvosoknak, ügyeletes orvosoknak is fontos támogatást jelent, hiszen ugyan minden orvosnak értenie kell az EKG-hoz, de bonyolult esetekben a "Szívfelügyelő", vagyis a kardiológus szakorvos diagnosztikus segítsége, vagy terápiás javaslata szükséges és hasznos lehet – tette hozzá az OMSZ szóvivője.

TTEKG-készüléket a háziorvosok is igényelhetnek - mondta Győrfi Pál.

A Szívőrség tehát egy mostanra kiépült, 16 kardiológiai centrumból álló, országos rendszer, melyhez a mentőautók, az orvosok és a betegek mobil TTEKG-készülékeikkel közvetlenül kapcsolódhatnak. Magyarország "Szívőrsége", vagyis TTEKG-rendszere ilyenformán nemzetközi összehasonlításban is egyedinek, követendő példának minősíthető - magyarázta Győrfi.

Kevesen tudják, de a hazai mentők a világon már többször is élen jártak az újdonságok bevezetésében. Így például az OMSZ 1954 márciusában indította el a rohamkocsi-szolgálatot, amely az intenzív betegellátás elemeit vitte a helyszínre - erről a HáziPatika mentéstörténeti cikksorozatában is lehetett olvasni.

A magyar mentés a "kórház kinyújtott karjaként" a helyszíni újjáélesztés, a helyszíni anesztézia (altatás, narkózis), a tartós vénabiztosítás, később a helyszíni pacemaker- és egyéb elektroterápiák kidolgozásában, elterjesztésében és begyakoroltatásában járt élen a XX. század közepétől - írtuk korábban .

A helyszíni pacemaker-kezelést - helyszíni intravénás elektróda útján - a világon először Magyarországon alkalmazták 1973-ban. A centrális vénák kanülálása is összefüggött ezzel a módszerrel. Az elektródkatéter helyzetét felvezetés közben, valamint a szív jobb kamrájában való megfelelő helyzetét nem röntgenkép, hanem az elektródáról elvezetett EKG-jelek alapján határozták meg, s így vált lehetővé az eljárás helyszíni alkalmazása.

Vagyis a mentőszolgálat és az orvosi háttérbázisok együttműködése a hazai egészségügy hosszú évtizedekre visszavezethető hagyománya, és a most bevezetett Szívőrség is e nemes hagyomány folytatásának tekinthető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.