Tényleg veszélyes a fogkrémben lévő fluorid?

Miért baj, ha fluorid van a fogkrémben, vagy ha alumínium kerül az izzadásgátlókba?

A hvg.hu két közkedvelt egészségügyi mítosz igazságtartalmának járt utána. Vajon tényleg ártalmas az alumíniumot tartalmazó izzadásgátló és a fluoridos fogkrém?

Top 5 egészségügyi mítosz Amíg egészségesek vagyunk, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy örökké így is marad. Vannak persze más mítoszok is, amelyek egyaránt igen rossz hatással vannak egészségünkre és pénztárcánkra is. Részletek !

Károsítja a csontokat a fluorid?

A fluorid mindenkinek hasznos, aki vigyáz a fogaira, de a túladagolás olyan betegséget idézhet elő, amely a fog foltosodásával jár. Nem gyógyítható, bár az esztétikai problémán túl más kárt nem okoz. Valószínűtlenül nagy túladagolás ugyanakkor már a csontokat is károsíthatja.

Az átlagember egyébként nehezen tudja kiszámolni, mennyi fluoridot vesz magához, mert az ivóvízben természetes módon, a kőzetekből kioldódva van több-kevesebb ebből az anyagból, és megtalálható jó néhány élelmiszerben (tengeri halban, teában, rizsben, árpában) is. Bár a fogszuvasodás elleni küzdelemben végső soron hasznos, hogy a legtöbb pasztában van fluorid, a cikk azt tanácsolja, hogy aki mégis fél az esetleges mellékhatástól, némi odafigyeléssel találhat fluoridmentes fogkrémet a boltokban.

Károsítja a csontokat a fluorid?
Károsítja a csontokat a fluorid? Fotó: iStock

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Izzadásgátló és a rák

Kutatók azt vették észre, hogy az emlőrákos nők mellében gyakran a hónaljhoz közelebbi részen alakult ki tumor, abban pedig sok alumíniumot lehetett kimutatni. Mindebből logikusan arra következtettek, hogy ez az alumíniumos izzadásgátlás eredménye.

Későbbi tanulmányok azonban egészen más következtetésekre jutottak. Például arra, hogy a női mellek hónaljhoz közeli részén amúgy is több az olyan mirigyszövet, amely hajlamos a rákos elváltozásra. Valamint kiderült, hogy a rákos szövetekben nemcsak alumíniumból, hanem más ásványi anyagokból is több halmozódik fel. E két tény pedig a kozmetikumoktól függetlenül is igaz.

Az összefüggést kutató további vizsgálatok még jelenleg is futnak. A lap azt írja, hogy az EU fogyasztóbiztonsági bizottságának (SCCS) állásfoglalása kétéves vizsgálódás után júniusban lett volna esedékes, de a vita legalább szeptemberig húzódhat. Az eddigi publikációk összefoglalóiból azonban az látható, hogy nincs ok az aggodalomra.

A lap megkérdezte Tábi Tamást, a Semmelweis Egyetem gyógyszerhatástani intézetének docensét is a témában, aki elmondta, hogy az alumínium már csak azért sem okozhat bajt, mert az egészséges emberek szervezetéből hamar kiürül.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.