Tetoválás: mindenki hallgat a mellékhatásokról?

Senki sem tudja, hogy mi a tetoválások hosszú távú hatása - ráadásul a szabályozások elsősorban a rövid távú kockázatokra koncentrálnak, a fertőzések elkerülését célozzák, miközben a tintában olyan összetevők is lehetnek, amelyeknek felhasználását éppen kozmetikumokban tiltották meg.

Bár tetoválást legalább 5000 éve alkalmaztak először az emberek, és a nyugati világban ma már 120 millióan legalább egy ilyen „jelet” hordanak magukon, orvosi szempontból mégsem tudunk erről eleget. Ez derül ki abból a tanulmányból, ami a neves orvosi folyóiratban, a The Lancetben jelent meg, vezető szerzője, Dr. Andreas Luch, a berlini Német Szövetségi Kockázatfelmérési Intézetben dolgozik.

Szerinte „manapság majdnem mindenkinek van tetoválása, de senki nem beszél a tintalerakódások mellékhatásairól”. Pedig nincs biztosíték arra, hogy a tinta összetevői biztonságosak lennének, amikor ezeket a testbe injektálják – írja az amerikai Huffington Post .

Sokan gondolják úgy, hogy életük egy fontos szimbólumát szeretnék tetoválás formájában magukon hordozni. Nincs is ezzel semmi baj, ha jól átgondolt döntésről van szó. Nézzük, hogyan vigyázzunk frissen elkészült tetoválásunkra! Közben pedig a tetováltak 1-5 százaléka szenved valamilyen baktériumfertőzésben, mások allergiásak a tintára – derül ki a tudományos beszámolóból - és ezek csak a rövidtávú hatások. De még ezeket is sorolhatnánk: a fertőzésen és az allergiás reakciókon túl a fájdalom és a vérzések is okozhatnak problémát.

A hosszabb távú hatásokat viszont nehezebb mérni, mivel a tetováláshoz használt tintát a legtöbb országban a kozmetikumok közé sorolják. Márpedig ha kozmetikumokról van szó, akkor hosszú távú toxikológiai állatkísérleteket nem lehet végezni velük. Luch szerint ezért a tetováló tintákat egy teljesen más termékkategóriába kéne besorolni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A bőr ugyanis mint akadály, hatékonyan tartja távol a testtől a felületén használt kozmetikumokat. De a tetováló tintát az élő szövetbe injekciózzák be, amely már tartalmaz véredényeket, idegeket, immunsejteket. Éppen ezért fel kell mérni a tinta összetevőit, mármint azt, hogy ezek hosszabb távon mit művelnek az emberi szervezetben , és Luch szerint a jelenlegi kozmetikai szabályozások nem elégségesek.

A tetoválás hosszútávú hatásairól nem sokat tudunk

A kutatók holttesteket is vizsgáltak. Megállapították, hogy az évtizedekig tetoválást hordó emberek bőréből akár 90 százalékos arányban is eltűnhetett a felhasznált tinta. "Egyelőre nem tudjuk, hogy mi történik ezzel a tintával" - mondta Luch. Nem tudjuk, hogy valamelyik emberi szervben halmozódik fel, vagy a testünk kiválasztja ezeket valamilyen módon. Hasonló kétségek maradnak a lézeres tetoválás-eltávolítással szemben. Mi történik, ha a festékpigmenteket szétporlasztják a bőr alatt? Hová mennek ezek?

A lapnak, egy a kutatásban nem érdekelt amerikai szakértő, Dr. Michi Shinohara is nyilatkozott. A Seattle városában működő Washingtoni Egyetem bőrgyógyásza szerint az amerikai szövetségi gyógyszerhatóság, az FDA szabályozhatja a tintákat, de jelenleg nem teszi ezt. Az egyes szövetségi államok szabályozzák ezért – egészen különböző módon – a tetoválási tevékenységet . Nincs ipari sztenderd sem a tetováláshoz használt tintákra, pontosabban azok összetevőire. Az ágazatot minimálisan szabályozzák.

A hatóságokhoz pedig kevés probléma jut el. A modern tetováló tinták általában szerves eredetű pigmenteket tartalmaznak, de lehetnek bennük olyan szennyezőanyagok, mint a nikkel, az arzén vagy ólom. Ami pedig a konzerválószereket illeti, Luchék emlékeztetnek arra, hogy egy svájci vizsgálat szerint a tinták 14 százaléka tartalmazott olyan tartósítószereket, amelyeket egyébként kozmetikumokban betiltottak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.