A legfrissebb adatok szerint Kazincbarcikán, Miskolcon, Putnokon és Sajószentpéteren egészségtelen a levegő minősége. További tizenegy településen - Budapesten, Debrecenben, Egerben, Kecskeméten, Nyíregyházán, Salgótarjánban, Százhalombattán, Szolnokon, Tökölön, Vácon és Várpalotán - pedig kifogásolt a levegőminőség.
Veszélyben a gyerekek és az idősek
Az érintett települések lakóinak a Nemzeti Népegészségügyi Központ azt tanácsolja, hogy ne tartózkodjanak hosszabb ideig, illetve ne végezzenek aktív fizikai tevékenységet a szabadban. Az egészségtelen levegő főként a gyermekekre, az idősekre és a krónikus betegségben szenvedőkre jelent veszélyt. A légszennyezettség köhögést, légúti irritációt és nehézlégzést idézhet elő.
A kisméretű aeroszol részecskék (PM10) elsődleges forrása a helytelen lakossági tüzelés , de a jelenlegi időjárás is hozzájárul a levegőminőség kedvezőtlen alakulásához. A meteorológiai előrejelzés alapján nem várható javulás a következő napokban.
Százezrek haltak meg a rossz levegőtől
Ahogy már korábban megírtuk , mintegy 400 ezer ember idő előtti halálát okozta a légszennyezettség 2016-ban az Európai Unió tagállamaiban. "Jelenleg a légszennyezettség az első számú környezeti kockázat az emberek egészségére nézve" - írta jelentésben az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA).
Ugyan a levegő minősége javulóban van a kontinensen, a légszennyezettség felszámolása nem halad a kellő ütemben. Még nem sikerült elérni sem az EU, sem a WHO célkitűzéseit. A finomrészecske-koncentráció 2017-ben hét tagállamban - Bulgáriában, Csehországban, Horvátországban, Lengyelországban, Olaszországban, Romániában és Szlovákiában - haladta meg az EU-s határértékeket. Bulgária, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia pedig nem teljesítette a finom szálló porra vonatkozó 2015-ös célszámokat.