Mintegy 1,7 millió 75 évesnél fiatalabb EU-s állampolgár vesztette életét 2016-ban, abban az évben, melyről az Eurostat legfrissebb ilyen irányú statisztikája szól - írja a Népszava . Az adatokból az is kiderült, hogy 1,2 millió haláleset tekinthető idő előttinek: ebből 741 ezer haláleset elkerülhető lett volna megfelelő egészségügyi szolgáltatás nyújtásával és egyéb megelőző beavatkozásokkal; 422 ezer esetben pedig annak ellenére haltak meg emberek, hogy egészségügyi problémájuk kezelhető lett volna.
Utolsó előtti helyen Magyarország
A halál oka 68 százalékban szívroham, stroke, illetve rákos megbetegedés . 7 százalékot tesznek ki például az alkoholfogyasztáshoz fűződő esetek, a balesetek és az öngyilkosságok pedig 4-4 százalékot.
Uniós szinten a megelőzhető halálesetek aránya 43,3 százalék, a kezelhető, mégis halállal végződő eseteké 24,7. Ilyen tekintetben Bulgária áll a legjobban, ahol a megelőzhető halálesetek aránya 35,4 százalék, Ciprus a második 39,2 százalékkal, a harmadik Málta 39,9 százalékkal. Magyarország az utolsó előtti helyen áll: megelőzéssel a 75 évesnél fiatalabb emberek halálának 51,7 százaléka, azaz több mint fele elkerülhető lett volna itthon.
10-ből 8 haláleset megelőzhető lenne itthon
A kezelhető, de halálos kimenetű esetek aránya Franciaországban (19,3 százalék), Belgiumban (20,5 százalék) és Dániában (21 százalék) a legkisebb. Magyarországon ez az arány 27,8 százalék. A statisztika szerint ráadásul itthon 10-ből 8 haláleset valamilyen módon megelőzhető lenne. Ez 46 387 ember idő előtti halálát jelentette a vizsgált évben.
Az EU-ban ezzel nálunk a harmadik legrosszabb a preventív rendszer és egészségügyi ellátás, csak Romániát és Litvániát előzzük meg.