Veszélyben az egészségügyi dolgozók

A koronavírus-pandémia egyéves évfordulóján jelent meg egy átfogó tanulmány, amely összegezte, milyen gyakori az egészségügyi dolgozók körében a depresszió és a szorongás. Az eredmények sajnos nem túl biztatóak.

Világszerte óriási nyomás nehezedik az egészségügyi dolgozókra az új típusú koronavírus-járvány miatt. A kórházak COVID-osztályai a járvány újabb és újabb hullámainak során rendre megtelnek, így a világjárvány kirobbanása óta eltelt egy évben az orvosok és nővérek megfeszített tempóban próbálnak segíteni minél több fertőzöttnek a túlélésben és a felépülésben. Mindez nemcsak fizikailag, de lelkileg is megviseli a szakembereket. Egy friss, átfogó tanulmány nemrégiben arra az eredményre jutott, hogy minden ötödik egészségügyi dolgozó küzd szorongással, depresszióval vagy poszttraumás stresszel (PTSD) a pandémia időszakában - számolt be róla a medicalxpress.com oldal . A több mint 97 ezer egészségügyi dolgozótól gyűjtött adatokat elemezték ki a londoni Higiéniai és Trópusi Orvostudományi Iskola kutatói, eredményeikről pedig a PLOS One folyóiratban is beszámoltak .

koronavírus covid-19 pandémia mentális betegség egészségügyi dolgozó
A pandémia óta nőtt a depresszió és a szorongás aránya az egészségügyi dolgozók körében.Képünk illusztráció, forrás: Getty Images

Mint ismeretes, a koronavírus -járvány eddig nem ismert kihívások elé állította az egészségügyi dolgozókat, a saját biztonságukat és egészségüket kockára téve kell végezniük a munkájukat, az óriási terhelés ellenére azonban csak korlátozott pszichológiai támogatást élvezhetnek. Nem meglepő tehát, hogy korábbi vizsgálatok már kimutatták: a világjárvány idején az egészségügyi dolgozók körében megnövekedett a depresszió, a szorongás és a poszttraumás stressz aránya, ám pontos számokat eddig nem közöltek a szakemberek. Yufei Li és Nathaniel Scherer, a kutatás vezetői azzal a céllal elemezték ki a 2019 decembere és 2020 augusztusa között gyűjtött adatokat, hogy számszerűsíteni tudják az említett mentális betegségek arányát - ehhez 21 országból mintegy 97333 egészségügyi dolgozótól gyűjtött adatokat rendszereztek. A statisztikai elemzések végül arra az eredményre jutottak, hogy a vizsgált egészségügyi dolgozók 21,7 százaléka tapasztalt depressziós, 22,1 százalékuk szorongásos és 21,5 százalékuk PTSD-ra jellemző tüneteket. A vizsgálatok a közel-keleti országokban mutatták a depresszió (34,6 százalék) és a szorongás (28,9 százalék) legmagasabb összevont arányát.

Mindezek alapján kijelenthetjük, hogy a koronavírus-járvány jelentősen befolyásolta az egészségügyi dolgozók mentális egészségét. A szakértők összehasonlításképpen hozzátették: az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint a világ teljes népességének csupán 4,4 százaléka tapasztal depressziót , és 3,6 százaléka szorongásos tüneteket, beleértve a PTSD-t is. Ezek az adatok azonban a járvány kirobbanás óta emelkedhettek valamelyest. A kutatást végző szakemberek remélik, hogy az eredmények fényében még több olyan kezdeményezés születik majd, amely az egészségügyi dolgozók pszichológiai támogatására fókuszál.

Applikációval segítik a magyar egészségügyi dolgozókat Fél évig ingyen vehetnek igénybe egy magyar fejlesztésű önfejlesztő, pozitív pszichológiai módszertanra épülő applikációt az egészségügyi dolgozók. Kattintson a részletekért!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.