Veszélyesek lehetnek az édesítőszerek

A mesterséges édesítőszerek károsíthatják a bélflórát, amely komoly egészségügyi problémákhoz vezethet - állítja egy friss kutatás.

Magyarországon is egyre népszerűbbek az édesítőszerek, amelyek fogyasztásával a kalóriabevitel csökkenthető úgy, hogy nem kell lemondanunk az édes ízekről. Egy friss kutatás azonban a veszélyeire is rávilágított: a mesterséges édesítőszerek gyakori használata a bélflóra egyensúlyát is megbonthatja, ami többféle betegség kialakulását is elősegítheti.

Mennyi édesítőszert fogyaszthatunk egy nap? A túlzott kalóriabevitel, például mértéktelen cukorfogyasztás formájában, egyebek között elhízáshoz, 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezethet, ugyanakkor növeli a szívbetegség kockázatát is. Kattintson a részletekért!

A bélflórára is hatással vannak az édesítőszerek

A tanulmány elsőként mutatja be a legszélesebb körben használt mesterséges édesítőszerek - a szacharin, a szukralóz és az aszpartám - hatását két gyakori bélbaktériumra: az E. colira (Escherichia coli) és az E. faecalisra (Enterococcus faecalis). Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a mesterséges édesítőszerek megváltoztathatják a bélben lévő baktériumok számát és összetételét, de ez az új molekuláris kutatás, amelyet az Anglia Ruskin Egyetem (ARU) akadémikusai végeztek el, bebizonyította, hogy az édesítőszerek az egyébként veszélytelen baktériumokat patogénné is tehetik. Ezek a baktériumok megtámadhatják és elpusztíthatják a bélfalakat szegélyező hámsejteket (az úgynevezett Caco-2 sejteket).

A bélflórára is hatással vannak az édesítőszerek. Fotó: Getty Images
A bélflórára is hatással vannak az édesítőszerek. Fotó: Getty Images

Két doboz üdítő elég a bajhoz

A tanulmány rávilágított arra, hogy már két doboz diétás üdítővel megegyező koncentrációban mindhárom mesterséges édesítőszer jelentősen növelte mind az E. coli, mind az E. faecalis tapadását a bélsejtekhez. A folyamat során olyan biofilmek jöttek létre a bélfalakon, amelyek az antimikrobális kezelésekkel szemben is ellenállóak és növelhetik különböző betegségek kialakulásának esélyét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tanulmány vezető szerzője, Dr. Havovi Chichger - aki egyben az Anglia Ruskin Egyetem főorvosa is - úgy véli, a mesterséges édesítőszerek fogyasztása a bélrendszer mikrobiomjára is rossz hatással lehet. Kiemelte ugyanakkor, hogy a túlzott cukorfogyasztás is óriási probléma világszerte, hiszen elhízáshoz és cukorbetegség kialakulásához is vezethet. Fontos ezért, hogy az édesítőszerek hatásait további kutatásokkal is vizsgálják.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.