A visszér kezelése: krémekkel?

A visszerek kezelésére sokan elsősorban a különböző krémek vagy gélek közül választunk. Miért is ne tennénk? Könnyen hozzáférhetők, és ugyanolyan könnyen használhatók is. Mit tudnak ezek a készítmények, és mit várhatunk tőlük?

A visszér bizonyos szempontból igen alattomos betegség: kezdeti jelei bár szembetűnők, de különösebb problémát nem jelentenek. Amikor már "kényelmetlenné"válik, azaz fájdalmat, nehézláb-érzést okoznak az elgyengült vénák, addigra viszont visszafordíthatatlanná vált a folyamat, legfeljebb a panaszainkat enyhíthetjük. Általában az első komolyabb panaszok, jobban kitüremkedő erek hatására fogalmazódik meg a gondolat, hogy valamit beszerezzünk a patikában - legtöbbször a gyógyszerész is a krémeket fogja ajánlani számunkra. Ismerjük meg hát közelebbről ezeket!

Helyi problémára helyi megoldás

A krémek, gélek, zselék évezredek óta használt gyógyszerformák. Hatásuk azon alapul, hogy bőrünk - amely amúgy a legnagyobb szervünk - élénk anyagcserét folytat, egyaránt kiválaszt és felvesz anyagokat. Így képes arra, hogy a krémekbe kevert hatóanyagokat is felszívja, és eljuttassa a bőr alatti rétegekbe, esetenként a vérkeringés segítségével még messzebb is - gondoljunk csak a fájdalomcsillapító hatású vagy éppen a leszokás elősegítésére ajánlott nikotintartalmú tapaszokra, melyek hatóanyaga a központi idegrendszerig is eljut. Ám a visszérproblémák esetén erre nincs is igazán szükségünk, hiszen a problémás erek alig pár milliméterrel a bőr felszíne alatt találhatók.

Talán éppen ezért a krémek lennének a legjobb megoldások ilyenkor? Nos, ezt azért nem jelenthetjük ki. Kétségkívül vannak előnyei a helyi kezeléseknek: a hatóanyag teljes egészében oda kerül és ott fejti ki hatását, ahol szükség van rá. Sőt, mindezek miatt komolyabb mellékhatásokkal sem igazán kell számolnunk. A visszér kezelésében azonban a lokális készítmények mellett a szájon át szedhető, érvédő hatású szereknek is fontos szerep jut.

Amiért krémezünk

A fenti előnyökön túl számos jótékony tulajdonságuk miatt érdemes még visszeres panaszaink kezelésére krémeket, géleket használni. Ezek közül a legegyszerűbb a hűsítő hatás: az egész napos megerőltető munka után sajgó lábainknak valódi felüdülést nyújthat egy alapos bedörzsölés. Szintén ebből a megfontolásból tartalmazhat némelyik készítmény fájdalomcsillapító összetevőt is.

A visszér kezelésére használt lokális készítmények ezeken túl hathatnak az erekre is: a hatóanyagok egy része az érfalakra fejt ki hatást, javítva azok tónusát, míg más részük csökkenti a hajszálerek áteresztőképességét (permeabilitását).

Míg viszont a fájdalomcsillapító vagy a hűsítő hatás eléréséhez elég egyetlen bedörzsölés, az erek javulását csak hosszú hetek vagy hónapok kezelésétől várhatjuk. A visszér kezelésére ajánlott krémekbe néha véralvadásgátló anyagot is kevernek, hogy elejét vegyék a lelassult keringés miatti mikroszkopikus méretű vérrögök kialakulásának.

Meglepően természetesek

A visszérproblémák kezelésére szolgáló krémek hatóanyagai között sok természetes anyagot találunk, melyek évtizedek, évszázadok óta ismertek az erekre kifejtett hatásukról. Ilyen például a leggyakrabban alkalmazott vadgesztenye , amelynek kivonata vízhajtó, gyulladáscsökkentő és érvédő (vazoprotektív) hatású.

Kamilla, körömvirág, cickafarkfű , jojoba és aloe vera is gyakran szerepel az visszér kezelésére ajánlott krémekben és gélekben, mivel mindegyikük pozitívan befolyásolja a gyulladt, fájdalmas vénák környékét. Újabban néhány krémben szőlőmag vagy éppen kékszőlő-levél kivonatát is felhasználják, magas antioxidáns tartalma miatt. A fekete áfonyát a természetes módszerek kedvelői külsőleg és belsőleg is ajánlják, ezt magas C-vitamin, antioxidáns és flavonoid tartalmával indokolják.

A rutin, rutozid vagy sokszor (helytelenül) kvercetin vagy P-vitamin néven említett flavonoid is több készítmény hatóanyaga. Megtalálható a citrusfélékben, a kerti ruta nevű gyógynövényben és a hajdinában is, és tiszta formában elsőként a C-vitamint kutató Szent-Györgyi Albert állította elő.

Ne feledjük: a krémekkel, gélekkel jót tehetünk visszeres lábainknak, de a lokális készítményeket más terápiás módszerekkel - szájon át szedhető érvédő készítményekkel, tornával, gyógyharisnyával - is ki kell egészítenünk, ha komolyabb panaszaink vannak!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +9 °C

A gomolyfelhők estére feloszlanak, de addig az északnyugati tájakon futó zápor még előfordulhat. A nyugati, délnyugati szél fokozatosan alábbhagy. Késő este 14, 21 fok valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Hajdú-Bihar
Legrosszabbul:
Győr-Moson-Sopron
Kezdjük újra