A visszér kezelése: krémekkel?

A visszerek kezelésére sokan elsősorban a különböző krémek vagy gélek közül választunk. Miért is ne tennénk? Könnyen hozzáférhetők, és ugyanolyan könnyen használhatók is. Mit tudnak ezek a készítmények, és mit várhatunk tőlük?

A visszér bizonyos szempontból igen alattomos betegség: kezdeti jelei bár szembetűnők, de különösebb problémát nem jelentenek. Amikor már "kényelmetlenné"válik, azaz fájdalmat, nehézláb-érzést okoznak az elgyengült vénák, addigra viszont visszafordíthatatlanná vált a folyamat, legfeljebb a panaszainkat enyhíthetjük. Általában az első komolyabb panaszok, jobban kitüremkedő erek hatására fogalmazódik meg a gondolat, hogy valamit beszerezzünk a patikában - legtöbbször a gyógyszerész is a krémeket fogja ajánlani számunkra. Ismerjük meg hát közelebbről ezeket!

Helyi problémára helyi megoldás

A krémek, gélek, zselék évezredek óta használt gyógyszerformák. Hatásuk azon alapul, hogy bőrünk - amely amúgy a legnagyobb szervünk - élénk anyagcserét folytat, egyaránt kiválaszt és felvesz anyagokat. Így képes arra, hogy a krémekbe kevert hatóanyagokat is felszívja, és eljuttassa a bőr alatti rétegekbe, esetenként a vérkeringés segítségével még messzebb is - gondoljunk csak a fájdalomcsillapító hatású vagy éppen a leszokás elősegítésére ajánlott nikotintartalmú tapaszokra, melyek hatóanyaga a központi idegrendszerig is eljut. Ám a visszérproblémák esetén erre nincs is igazán szükségünk, hiszen a problémás erek alig pár milliméterrel a bőr felszíne alatt találhatók.

Talán éppen ezért a krémek lennének a legjobb megoldások ilyenkor? Nos, ezt azért nem jelenthetjük ki. Kétségkívül vannak előnyei a helyi kezeléseknek: a hatóanyag teljes egészében oda kerül és ott fejti ki hatását, ahol szükség van rá. Sőt, mindezek miatt komolyabb mellékhatásokkal sem igazán kell számolnunk. A visszér kezelésében azonban a lokális készítmények mellett a szájon át szedhető, érvédő hatású szereknek is fontos szerep jut.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Amiért krémezünk

A fenti előnyökön túl számos jótékony tulajdonságuk miatt érdemes még visszeres panaszaink kezelésére krémeket, géleket használni. Ezek közül a legegyszerűbb a hűsítő hatás: az egész napos megerőltető munka után sajgó lábainknak valódi felüdülést nyújthat egy alapos bedörzsölés. Szintén ebből a megfontolásból tartalmazhat némelyik készítmény fájdalomcsillapító összetevőt is.

A visszér kezelésére használt lokális készítmények ezeken túl hathatnak az erekre is: a hatóanyagok egy része az érfalakra fejt ki hatást, javítva azok tónusát, míg más részük csökkenti a hajszálerek áteresztőképességét (permeabilitását).

Míg viszont a fájdalomcsillapító vagy a hűsítő hatás eléréséhez elég egyetlen bedörzsölés, az erek javulását csak hosszú hetek vagy hónapok kezelésétől várhatjuk. A visszér kezelésére ajánlott krémekbe néha véralvadásgátló anyagot is kevernek, hogy elejét vegyék a lelassult keringés miatti mikroszkopikus méretű vérrögök kialakulásának.

Meglepően természetesek

A visszérproblémák kezelésére szolgáló krémek hatóanyagai között sok természetes anyagot találunk, melyek évtizedek, évszázadok óta ismertek az erekre kifejtett hatásukról. Ilyen például a leggyakrabban alkalmazott vadgesztenye , amelynek kivonata vízhajtó, gyulladáscsökkentő és érvédő (vazoprotektív) hatású.

Kamilla, körömvirág, cickafarkfű , jojoba és aloe vera is gyakran szerepel az visszér kezelésére ajánlott krémekben és gélekben, mivel mindegyikük pozitívan befolyásolja a gyulladt, fájdalmas vénák környékét. Újabban néhány krémben szőlőmag vagy éppen kékszőlő-levél kivonatát is felhasználják, magas antioxidáns tartalma miatt. A fekete áfonyát a természetes módszerek kedvelői külsőleg és belsőleg is ajánlják, ezt magas C-vitamin, antioxidáns és flavonoid tartalmával indokolják.

A rutin, rutozid vagy sokszor (helytelenül) kvercetin vagy P-vitamin néven említett flavonoid is több készítmény hatóanyaga. Megtalálható a citrusfélékben, a kerti ruta nevű gyógynövényben és a hajdinában is, és tiszta formában elsőként a C-vitamint kutató Szent-Györgyi Albert állította elő.

Ne feledjük: a krémekkel, gélekkel jót tehetünk visszeres lábainknak, de a lokális készítményeket más terápiás módszerekkel - szájon át szedhető érvédő készítményekkel, tornával, gyógyharisnyával - is ki kell egészítenünk, ha komolyabb panaszaink vannak!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.