Az élelmiszer-pazarlás is fűti a klímaváltozást

Súlyos környezetszennyezéssel jár, ha bármilyen okból kifolyólag a kukában végzi az élelmiszer.

Világszerte 870 millió ember éhezik, miközben évente 2,5 milliárd tonna élelmiszer végzi hulladékként: vagyis az éhezők mindegyike évente a szükségletei négyszeresét, 2,8 tonna élelmiszert kaphatna, ha elejét vennénk a pazarlásnak - írja az ENSZ adatai alapján a WWF (World Wildlife Fund, Világ Természeti Alap) új jelentése , ami a Driven To Waste (Szemétnek született) címet viseli. A szemétbe kerülő élelmiszer mennyisége a világ élelmiszer-termelésének közel 40 százalékát teszi ki - hívja fel a figyelmet a WWF.

Az élelmiszerpazarlás is fűti a klímaváltozást.
Az élelmiszerpazarlás is fűti a klímaváltozást. Fotó: Getty Images

A népesség egyharmada dobja ki az étel kétharmadát

Pusztán a mezőgazdaság nem megfelelő betakarítási gyakorlatai miatt 1,2 milliárd tonna élelmiszer megy tönkre, ez a világszerte megtermelt mennyiség 15,3 százaléka. További 931 millió tonna élelmiszer a kereskedelemben, a vendéglátóiparban és a fogyasztóknál kerül a szemétbe a helytelen szállítás, tárolás, feldolgozás miatt. A megtermelt élelmiszer 58 százaléka (368 millió tonna) a magasan és közepesen fejlett nyugati, illetve az iparosodott ázsiai országokban válik szemétté - ezekben az országokban a világ népességének csak 37 százaléka él, és széles körben gépesített a gazdálkodás.

Mivel az élelmiszerek kitermelése jelentős környezeti terheléssel jár, a hatalmas veszteség azt jelenti, hogy óriási mennyiségű üvegházhatású gáz (ÜHG) kerül a levegőbe fölöslegesen. A mezőgazdasági élelmiszerhulladék 2,2 gigatonna szén-dioxid (vagy azzal egyenértékű) károsanyag-kibocsátást okoz, ami 4 százaléka az éves emberi eredetű ÜHG-kibocsátásnak, illetve a teljes mezőgazdasági ÜHG-kibocsátás 16 százalékát is elérheti. Ez annyi, mint az Európai Unióban és az Egyesült Államokban az autók 75 százalékának egyéves légszennyezése.

Van rosszabb is, mint a légszennyezés

Az ételmaradékot így hasznosítsuk - kattintson ide a részletekért!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ráadásul nemcsak a levegő szennyezése a probléma, hanem a földterületeké is. A hulladékba kerülő, évi 2,5 milliárd tonna élelmiszer megtermeléséhez 4,4 millió négyzetkilométer termőterületet kellett megművelni szintén fölöslegesen. Ez a terület akkora, mint az indiai szubkontinens, ennyi területet adhattunk volna vissza a természetnek - nyomatékosítja a WWF.

A jelentés egyértelműen alátámasztja, hogy az élelmiszer-hulladék keletkezésében igen fontos szerepet játszik a mezőgazdaság, pontosabban az élelmiszerek megtermelésének módja, ezt a tényezőt azonban eddig keveset vizsgálták. Mint írják, ahhoz, hogy lelassítsuk a klímaváltozást, megállítsuk a természet károsodását és megteremtsük az élelmiszer-biztonságot minden ember számára, fenntartható módon működő mezőgazdaságra van szükség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra