Furcsa megoldás segíthet a klímaváltozás lassításában

A nem is olyan távoli jövőben valószínűleg minél több megoldást kell majd találnunk arra, hogy eltávolítsuk a légkörből a szén-dioxidot, amely az egyik legjelentősebb üvegházhatású gáz. Friss kísérletek eredményei szerint bizonyos kőzeteket is bevethetünk majd a cél érdekében.

A klímaváltozás napjaink egyik legnagyobb problémája, amelynek fő kiváltó oka az emberi tevékenység és az azzal járó szén-dioxid-kibocsátás. Bár az emisszió visszafogására világszerte vannak ígéretek és törekvések, a légkörben már jelenlévő üveghatású gázok még sokáig gondot okozhatnak a Földnek. Éppen ezért égető szükség lenne olyan módszerekre, amelyekkel kivonható a légköri szén-dioxid legalább egy része.

szén-dioxid-kibocsátás csökkentése
Minél több megoldást kell találnunk arra, hogy eltávolítsuk a légkörből a szén-dioxidot.Fotó: Getty Images

A föld alatti tárolás nem feltétlenül a legjobb megoldás

2021 szeptemberében kezdte meg működését Izlandon a világ legnagyobb olyan üzeme, amelyet arra terveztek, hogy a levegőből elnyelje a szén-dioxidot, majd elraktározza a föld alatt. A szakérők szerint azonban ennél a megoldásnál fennállhat annak kockázata, hogy az üvegházhatású gáz újra kiszivárog.

A háztartások karbonlábnyomának csökkentése is fontos szerepet játszik abban, hogy mérsékelni tudjuk a légkörbe kerülő üvegházhatású gázok mennyiségét. Egy tanulmány szerint ezen a gazdagoknak kellene a legtöbbet dolgoznia.

Színre lépnek a szén-dioxid-elnyelő kőzetek

A fentinél jobb alternatívának gondolják a szén mineralizációját (ásványosodását), amelynek lényege, hogy a szén-dioxidból származó szén egy ásványba záródik, és több ezer évig biztonságosan tárolódik. Ez a folyamat természetes módon a kőzet mállása során megy végbe, és sokkal több szén elnyelését teszi lehetővé, mint korábban gondolták - írta meg a The Guardian . A cikk szerint a közelmúltban elvégzett kísérletek azt mutatják, hogy egyes kőzetekben (például az olivinben) a mineralizációs folyamat során keletkező kristályok új repedéseket, ezzel pedig friss felületeket hoznak létre, így jelentősen nagy a kőzet szén-dioxid-elnyelő és széntároló képessége.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tudósok jelenleg a folyamat optimalizálására törekszenek. Azt remélik, hamarosan széles körben bevethetőek lesznek a szén-dioxid-elnyelő kőzetek a klímaváltozás elleni küzdelemben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.