Magyarország klíma- és természetvédelmi akciótervének nyolc pontja közül az első az illegális hulladékok kérdésköre. A Tisztítsuk meg az országot elnevezésű program keretében jött létre a HulladékRadar applikáció, amelyet már több mint 20 ezer ember töltött le és eddig 24 ezer bejelentés érkezett azon keresztül.
Küzdelem az illegális hulladéklerakók ellen
2020 júliusában jelent meg az alkalmazás első verziója, a felhasználói jelzések alapján pedig már az 1.5-ös verzió is elkészült, de a fejlesztések tovább folytatódnak - mondta Solymár Károly Balázs digitalizációért felelős helyettes államtitkár. A programon belül egyébként már több mint nyolcmilliárd forintnyi támogatást nyújtottak az elmúlt másfél évben az önkormányzatoknak és a civil szervezeteknek annak érdekében, hogy minél több illegális hulladéklerakót meg tudjanak szüntetni lakókörnyezetükben. Steiner Attila szerint a HulladékRadar ezt a harcot segíti, ezért továbbfejlesztették, így a felhasználók naprakészebb információkat érhetnek el, illetve visszajelzést is kapnak arról, hogy mi történt a bejelentésünkkel. Véleménye szerint így fenn lehet tartani az állampolgárok aktivitását a kérdéskörben.
A legfontosabb változás az alkalmazásban, hogy a bejelentő végig nyomon követheti a bejelentett hulladék útját. Emellett nem kell feltétlenül internetes kapcsolat az applikáció használatához és a nehezen megközelíthető helyszíneken is pontosabb bejelentést tesz lehetővé a szoftver.
Szigorodnak majd a büntetések is
Tervben van egyébként a hulladékot illegálisan lerakó egyénekkel szembeni szankciók szigorítása is. A szankciós rendszer kiépítésének felelőse a hulladékhatóság lesz, amely nemrég jött létre a kormányhivatalokban, ahol külön osztály foglalkozik az illegális hulladékok kérdésével, és az egészet minisztériumi szinten fogják koordinálni.