Sosem volt még ennyi ember alkotta tárgy

Az ember termelte tárgyak tömege első ízben túlszárnyalhatja az élőlények tömegét.

Az emberek által világszerte termelt és előállított tárgyak tömege első alkalommal szárnyalhatja túl a Föld összes élőlényének tömegét egy becslés szerint. A 2020-as év lehet a fordulópont - áll izraeli kutatóknak a Nature című tudományos lapban szerdán megjelent tanulmányában.

Az ember által alkotott tárgyak tömege az elmúlt 100 évben 20 évente megduplázódott. Az ember alkotta dolgok például a műanyag tárgyak, épületek, utak és gépek.

A Föld túlnépesedése ekkor állhat meg Az ENSZ jelentése szerint folyamatosan lassul a szaporodási ráta. Hogy mikorra saccolják a folyamat végét, arról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk.

Egyre zsugorodik a biomassza

A mezőgazdaság körülbelül 3000 évvel ezelőtt történt feltalálása óta ugyanakkor a növényi biomassza tömege 2000 milliárd tonnáról 1100 milliárd tonnára csökkent. Ennek oka a talaj mezőgazdasági kihasználása és a fakitermelés. Másik oldalon pedig növekszik a termelés és jellemzővé válik a tárgyak felhalmozása.

Ron Milo, az izraeli Weizmann Tudományos Intézet kutatója munkatársaival 1900-tól napjainkig vizsgálta a biomassza és az ember által előállított dolgok tömegének globális változását. Megfigyelésük szerint miközben a biomassza zsugorodik, az úgynevezett antropogén massza egyre gyorsabban növekszik. Az utóbbiból - amely a 20. század elején még csak 3 százalékát tette ki a biomasszának - nagyjából több mint 30 milliárd tonnányi termelődik évente. Ez azt jelenti, hogy a világon élő minden ember számára minden héten a súlyának megfelelő mennyiségű tárgy keletkezik.

Az ember egyre nagyobb teret hódít meg a természettől. Fotó: Getty Images
Az ember egyre nagyobb teret hódít el a természettől. Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha a jelenlegi irány folytatódik, az ember alkotta tárgyak tömege 2040-re eléri a 2-3 ezer milliárd tonnát, vagyis akár több mint kétszerese lehet az élőlények tömegének. Az izraeli szakértők munkájukban hangsúlyozzák, hogy nagyon nehéz a biomassza és az ember alkotta massza arányának fordulópontját időben meghatározni. Becsléseik során a szárazanyag súlyára koncentráltak.

Természetesen lehetetlen megmérni a Földön ezeket a tömegeket, tehát a bemutatott számok a legjobb becsléssel is megengednek plusz-mínusz 6 éves csúszást - mondta Milo. A szakértő szerint ez az első kutatás, mely összehasonlítja a biomassza és az antropogén massza tömegét. "Reméljük, hogy ha a saját szemünkkel látjuk ezeket a sokkoló számokat, emberi fajként felelősséget tudunk vállalni" - idézte a tudóst a BBC.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.