Erősítő szerek, vitaminok

Kasvirág (Echinacea)

Az immunrendszer működését serkentő gyógynövény

Latin neve

bíborlevelű kasvirág, keskenylevelű kasvirág

Népies neve

kúpvirág, bíbor kúpvirág

A növény leírása

A kasvirágnak két gyógyászati célokra használt faja van: bíborlevelű kasvirág (Echinacea purpurea) és a keskenylevelű kasvirág (Echinacea angustifolia). Mindkét növény hasonló gyógyhatással rendelkezik. A száraz erdőket, a füves pusztákat kedveli. Gyöktörzzsel rendelkező, évelő növény. Nyáron virágzik.

Hogyan gyűjtsük?

Gyógyászati célokra a növény föld feletti részeit és gyökerét gyűjtik, de a legtöbb hatóanyagot a nyers gyökér tartalmazza. Gyűjtése a tavaszi és nyári hónapokra esik.

Érdekesség

Neve a görög echinos (sündisznó) szóból származik.

Mi van benne?

A növény poliszacharidokat (arabinogalaktánokat), kávésav-származékokat (cikóriasavat), illóolajat, alkamidokat és poliineket tartalmaz.

Mire jó?

Erősíti az immunrendszert, vagyis a szervezet védekező képességét. Enyhe, középsúlyos megfázás, légúti és húgyúti fertőzés kiegészítő és megelőző kezelésére alkalmas. Külsőleg nehezen gyógyuló sebek, gyulladásos bőrbetegségek esetén alkalmazzák. A homeopátiás gyakorlatban a növényi drogot immunstimuláns és gyulladásgátló hatása miatt különböző eredetű fertőzéses megbetegedések kezelésére használják. Az echinacea a nyelven bizsergő érzést okozhat, ami természetes jelenség, nem veszélyes.

Hogyan használjuk?

A növényt alkalmazzák echinacea-cseppek, homeopátiás golyócska, tabletta és oldat formájában, amelyek gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban szerezhetők be.

Jó tudni!

Gyermekek (a homeopátiás szer alkalmazható gyermekeknél), áldott állapotban lévő és szoptatós kismamák részére a kasvirág alkalmazása nem ajánlott.
Bármilyen formában alkalmazzák (cseppek, tabletta, oldat) az echinaceát, a használati utasítást mindig pontosan tartsák be!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +12 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt majd észak felől szakadozik a felhőzet, de délután több helyen ismét erőteljessé válik a felhőképződés. Összességében nagyrészt változóan felhős időre számíthatunk több-kevesebb napsütéssel. Főként kora délutánig elszórtan eső, zápor, az északkeleti tájakon esetleg hózápor, hódara-zápor is előfordulhat. Az északira, északnyugatira forduló szél szinte országszerte megerősödik, elsősorban az északnyugati és északkeleti tájakon olykor viharossá fokozódik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 9 és 15 fok között valószínű, de az északkeleti területeken ennél hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 0 és +8 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológiai helyzet a hűvös időt leszámítva egyelőre kedvezően alakul, nem kell fronthatással számolni.