Állati ürülék segíthet a cukorbetegeken

Veszélyeztetett állatok ürüléke jelenthet megoldást a diabéteszes lábszárfekélyt okozó fertőző baktériumok ellen – állapították meg brit kutatók.

A guineai páviánok, a makik és a vizayai sertések ürüléke olyan természetesen előforduló vírusokat, vagyis bakteriofágokat tartalmaz, amelyeket fel lehetne használni a nehezen kezelhető diabéteszes lábszárfekélyek elleni küzdelemben – számol be a Medical X Press a Sheffieldi Egyetem kutatóinak eredményeiről. A bakteriofágok elpusztítják az antibiotikumoknak ellenálló, multirezisztens baktériumfajokat, amelyek a végtag amputációját eredményező lábfekélyeket okozzák.

pávián, majom
A pávián ürüléke is segíthet a bakteriális fertőzések gyógyításában. Fotó: Getty Images

Nem lesz szükség amputációra?

Számos állat ürülékéből sikerült több olyan bakteriofágot izolálni, amelyeket sikeresen lehetne használni a diabéteszes lábbetegek kezelésére. Eddig a guineai pávián, a zsiráf, a maki, a visakáni sertés és a binturong ürülékét használtuk fel sikeresen. Célunk hogy ezeket életképes kezelésekké fejlesszük olyan betegek számára, akiknek egyetlen lehetőségük az egyik lábujjuk, a lábfejük vagy akár az egész lábszáruk amputálása – mondta el Graham Stafford. A Sheffieldi Egyetem professzora arról is beszámolt, hogy már egy ideje keresik az antibiotikum-rezisztencia új kezeléseit, ez ugyanis egyre több embert érint a világon. Örömteli, hogy a veszélyeztetett fajok ilyen jó célhoz járulhatnak hozzá, ami abban erősíthet meg mindenkit, hogy ezeknek az állatoknak az életben maradásáért különösen küzdenünk kell – fogalmazott a professzor.

A diabéteszes lábfertőzések kezelése gyakran kihívást jelent, és a betegeknél sajnos előfordulhat, hogy a láb vagy a láb egy részének amputálására van szükség. Ha a bakteriofág-terápia sikeresnek bizonyul, az lehetőséget adhat arra, hogy ezeket a fertőzéseket más módon kezeljük, lerövidítve az antibiotikum-kúrákat, és potenciálisan elkerülve a műtét szükségességét – emelte ki Dave Partridge, a Sheffield Teaching Hospitals mikrobiológusa.

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye a lábszárfekély, amely súlyos esetben akár az érintett végtag amputációjához is vezethet. A betegek gyakran orvostól orvosig járnak a problémájukkal, de lényeges változást nem tapasztalnak az állapotukban. Korábbi cikkünkben Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus és dr. Pop Gábor sebész beszél az okokról.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nyugat, északnyugat felől változó vastagságú felhősávok sodródnak fölénk, de emellett is előfordulnak derültebb körzetek, elsősorban a Tiszántúlon. Csapadék nem várható. Az északkeleti, keleti vidékeken helyenként zúzmarás köd képződhet. A déli szél az ország déli és nyugati részén ismét erőre kap, hajnalban már több helyen is megélénkülhet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. A Dunántúlon már este, késő este beállhat a minimum. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra