A dingó volt az ember legjobb barátja?

Egy új felfedezés szerint mélyebb lehetett az ember és a dingó kapcsolata, mint azt korábban sejtették.

Kutatók az ausztráliai Curracurrang régészeti lelőhelyen számos dingócsontvázat találtak. A radiokarbonos kormeghatározás kimutatta, hogy a legrégebbi maradványok 2000-2300 évesek lehetnek, és egészen a gyarmatosítás korszakáig folytatták a dingók eltemetését a területen - írja az IFLScience. "Nem minden tábori dingót temettek el rituálisan, de azokat a példányokat, amelyeket igen, szinte pont ugyanúgy helyezték örök nyugalomra, mint az embereket" - magyarázta a tanulmány szerzője, Dr. Loukas Koungoulos. "Ez tükrözi az emberek és a dingók közötti szoros kapcsolatot és a dingók majdnem emberi státuszát."

dingó Ausztrália
Mélyebb lehetett a kapcsolat a dingó és az ember között, mint azt korábban sejtettük. Fotó: Getty Images

Bár az európai telepesek már a 19. században megfigyelték az őslakos közösségek és a dingók közötti kapcsolatot, az új eredmények azt sugallják, hogy ez a kötődés sokkal mélyebb lehetett, mint korábban gondolták. A gyarmatosítók szerint az ausztrál őslakosok rendszeresen vettek el kölyköket a vadon élő dingóktól, hogy őrkutyaként vagy a vadászatok során használják őket. Az állatok viszont általában visszatértek a vadonba, amint körülbelül egyéves korukban elérték az ivarérettséget.

A most talált leletek között viszont 6-8 éves dingók maradványait is megtalálták, ami alapján idős korukig az emberek mellett maradhattak. Eközben az erősen kopott fogak arra utalnak, hogy ezek az állatok nagy csontokat rágtak, ami azt jelenti, hogy valószínűleg emberek etették őket maradék élelemmel.

A felfedezés tovább erősíti a vitát a dingókról, miszerint egyfajta házikutya-e vagy vadon élő faj. Mindkettő mellett szólnak érvek. Egyrészt a dingók nem felelnek meg a háziasítás hagyományos kritériumainak, mivel nem mutatnak szelektív tenyésztésből származó biológiai változásokat és nem függenek az embertől. Az újonnan talált leletek viszont szoros viszonyra utalnak. Összefoglalva a friss felfedezéseket, a kutatók azt mondják, hogy "bár a háziasításra vonatkozó bizonyítékok továbbra sem végérvényesek", egyértelmű, hogy az őslakosok élethosszig tartó kapcsolatot alakítottak ki a dingókkal.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.