Farkasok veszélyeztetik a háziállatokat

A farkasok és más ragadozók védelméről vitáztak az Európai Parlamentben. Az egyik uniós biztos szerint felül kellene vizsgálni a meglévő szabályokat, ugyanakkor szerinte nem összeegyeztethetetlen a farkasok védelme és az emberi tevékenység.

"A farkasok visszatérése az Európai Unió olyan régióiba, ahol hosszú ideig nem voltak jelen, egyre gyakrabban vezet konfliktusokhoz a helyi mezőgazdasági és vadász közösségekkel. Ennek ellenére a vadállatok védelmét össze lehet egyeztetni az emberi tevékenységekkel" - jelentette ki Mairead McGuinness pénzügyi stabilitásért, pénzügyi szolgáltatásokért és tőkepiaci unióért felelős biztos Strasbourgban szerdán.    

McGuinness a farkasokra és más nagyragadozókra vonatkozó uniós védelem felülvizsgálatáról szóló vitáján elmondta: a farkasok, a medvék és a hiúzok őshonos európai fajok, a kontinens biodiverzitásának részét képezik.    

A felsorolt vadállatok által hordozott betegségek átadása a háziállatoknak azonban komoly veszélyt jelent az európai mezőgazdaságra. A farkasfalkák koncentrációja egyes európai régiókban kiemelt veszélyt jelent a jószágokra és akár az emberekre is. 

farkas
Egyre többször jelennek meg az emberek közelében. Fotó: Getty Images

A farkasok és a helyi mezőgazdasági és vadászati közösségek közötti konfliktus különösen ott újul ki, ahol nem alkalmazzák teljes körűen a haszonállatok elleni támadások megelőzését célzó intézkedéseket - emelte ki az uniós biztos. Az Európai Bizottság számára prioritás, hogy ezeket a problémákat megoldja.    

Az uniós biztos emlékeztetett, a brüsszeli testület szeptember elején adott ki iránymutatást arról, hogyan lehet a vadállatok védelmét összeegyeztetni az emberi tevékenységekkel. Az iránymutatásban az Európai Bizottság felszólított minden érintettet tagállami hatóságot, hogy szeptember 22-ig nyújtsanak be a farkasállományra és kezelésére vonatkozó naprakész adatokat. Valamint azt is, hogy szükséges esetben új javaslatot dolgozhasson ki, amely módosíthatja a farkasok védett uniós státuszát - részletezte beszédében az uniós biztos.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.