Az 1970-es évektől évtizedeken keresztül 4 800 és 5 500 között ingadozott a költőállomány az ötévente szervezett felmérések adatai alapján. A 2019-es országos felmérés azonban némiképp váratlanul csak négyezer költőpárt mutatott ki – olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szerdai közleményében. Éppen ezért örömteli, hogy a tavalyi felmérés alapján ma 4550 párra becsülhető a teljes hazai állomány.
A nagyközöség számára is nyitott TermészetLesen program részeként tavaly az ország jelentős részén zajlott adatgyűjtés a fehérgólya-fészkekről. Az adatgyűjtést az MME Turdus nevű applikáció Gólyales alkalmazása is nagyban segítette. Az MME online adatbázisába feltöltött adatok több mint ezerkétszáz település mintegy négyezer fészkelőhelyéről tudósították a szakembereket.
A vizsgált fészkelőhelyek közül 2019 fészek volt lakott. Ebből 1690 sikeresen repített fiókákat vagy fiókát, 334 pár sikertelen volt, 85-nek nem ismert a költési eredménye, 33 fészket pedig magányos gólya foglalt el. A sikeres párok összesen 5007 fiókát neveltek fel, így az átlagos fiókaszám az összes párra számolva 2,46, a sikeres párokra számítva 2,96 volt. Ez a szám nem rekordmagas, de a sokéves átlagnál jobbnak számít.