Rafináltabbak a mókusok, mint hittük

Több kutatás is vizsgálta már a mókusok viselkedését.

Egyetlen mókus egy szezonban akár 3000 diót is el tud ásni. Több tucat rejtekhelyen tárolják a táplálékot, és képesek azokat típusok szerint rendszerezni. Felmerül a kérdés: a mókusok csak úgy véletlenszerűen veszik elő, amit kiszagolnak, vagy tényleg emlékeznek arra, hogy hová rejtik a készleteiket? A Scientific American azt írja, hogy egyre több kutatás szerint nagyon is emlékeznek, és komoly gondolkodás előzi meg a rejtekhelyek kiválasztását. 

Valójában a mókusok kétfajta módon tárolják az élelmet: van, amikor egy vagy két "éléskamrában" ássák el a teljes zsákmányt, máskor pedig több helyen szétszórva osztják fel a készletet. Egyes mókusok viszont egyszerre mindkét módszert alkalmazzák, ez általában fajtától függ. 

A kognitiv képességek evolúcióját tanulmányozó Pizza Ka Yee Chow, a Chesteri Egyetem professzora szerint a döntésben szerepet játszik többek között az, hogy hol találta az élelmet, milyen típusú, mekkora mennyiségben elérhető, valamint a mókus élőhelye, illetve a ragadozóknak való kitettsége. Illetve az sem mindegy, hány fajtársa próbál szintén táplálékot szerezni a közelben.

mókus
Dörzsöltebb állatok a mókusok, mint amilyennek elsőre tűnnek. Fotó: 631372/Pixabay

Több kísérlet során is vizsgálták már a mókusokat, és a megfigyelések alapján az állatok elsősorban vizuális és térbeli jelekre (például fákra vagy bokrokra) támaszkodnak, hogy visszataláljanak a rejtekhelyeikhez. Ezeknél kevésbé fontos szerepet játszik még a szaglásuk is a keresésben.

Lucia Jacobs, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem pszichológia és idegtudományok professzor emeritájának kutatásai alapján a rókamókusok hajlamosak arra, hogy az azonos típusú dióféléket gondosan egymás mellé temessék. Ez a rendszerezés valószínűleg "csökkenti a memória terhelését, és így növeli a felidézés pontosságát" - magyarázza Jacobs.

Néhány szürke mókusnak van egy furcsa szokása, hogy újra felkeresi a rejtekhelyeket, ahol áttapogatják a növényzetet, majd gondosan átrendezik a leveleket. Néha a mókusok kiássák, majd újra elássák az élelmüket. "Nem arról van, hogy szeptemberben eldugnak valamit, és aztán csak februárban jut eszükbe. Minden nap odakint vannak és gyakorolnak, gyakorolnak, gyakorolnak" - magyarázza Jacobs.

Ráadásul a mókusok vannak olyan rafináltak, hogy társaikat is megtévesszék. Mike Steele kutató megfigyelte, ahogy egyes mókusok kiásnak egy rejtekhelyet, majd nem tesznek bele semmit.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra