Koronavírus: a legyek is terjeszthetik?

Amerikai kutatók vizsgálták, hogy a házilegyek közvetítésével terjedhet-e az új típusú koronavírus, és az eredmények alapján nem lehet teljes bizonyossággal kizárni ennek lehetőségét.

Koronavírus: tényleg terjeszthetik a szúnyogok? Kattintson , és kiderül!

Egy évvel a pandémia kezdete után már jól tudható, hogy a SARS-CoV-2 vírus elsősorban cseppfertőzés útján terjed, a fertőzött személyek levegőbe kerülő nyálcseppjeinek közvetítésével. Számos kutatás vizsgálta már, milyen körülmények segítik elő a terjedését, így például bizonyítást nyert, hogy a koronavírus bizonyos tárgyak felületén hosszabb ideig fertőzőképes maradhat, azaz a fertőzött mintával való érintkezés is veszélyes lehet. Az állatok vírushordozó szerepéről is születtek már tanulmányok, amelyekről a Házipatika.com oldalon is beszámoltunk . Tavaly nyáron, a szúnyogszezon kezdete előtt kifejezetten azt vizsgálták a kutatók, hogy az apró vérszívók továbbíthatják-e a fertőzést emberről emberre. Akkor megnyugtató eredmények születtek, lévén a szúnyogcsípés útján nem terjed a koronavírus-fertőzés. Egy amerikai kutatócsoport legfrissebb tanulmányában annak járt utána, hogy a házilegyek szerepet játszhatnak-e az új típusú koronavírus terjesztésében.

koronavírus COVID-19 légy legyek fertőzés járvány
Laboratóriumi körülmények között a házilegyek is képesek terjeszteni a koronavírust. Fotó: Getty Images

A Kansas Állami Egyetem és Agrárkutatási Szolgálat szakértői tanulmányukról a Parasites and Vectors című folyóiratban is beszámoltak. Az eredmények, melyekről a News Medical portál is hírt adott, azt mutatták, hogy azok a házilegyek, akik kapcsolatba kerülnek egy fertőzött embertől származó nyálcseppekkel, akár 24 órán keresztül hordozhatják a SARS-CoV-2 vírust, mi több, a vírus RNS-ét akár terjeszthetik is a közvetlen környezetükben.

250 kórokozót terjeszthetnek

A jelenség nem egyedülálló, tudvalevő ugyanis, hogy a házilegyek számos bakteriális, vírusos és parazitafertőzést közvetítői lehetnek mind más állatok, mind pedig az emberek számára. A rovar több mint 250 különféle kórokozót képesek hordozni és továbbadni. A többi ízeltlábúhoz hasonlóan a legyek is táplálkozás közben találkozhatnak a kórokozókkal, majd azt a szárnyaik, a lábaik és a szájrészeik közvetítésével képesek továbbadni más élőlényeknek, akikkel közvetlen kapcsolatba kerülnek. Annak érdekben, hogy kiderítsék, a SARS-CoV-2 vírust is hordozhatják-e a legyek, a tudósok két külön vizsgálatot végeztek el. Először a házilegyek fertőzőképességét térképezték fel az után, hogy koronavírussal fertőzött táptalajjal vagy tejjel érintkeztek a rovarok.

A második körben azokat a különböző felületmintákat vizsgálták meg, amelyekre a fertőzésnek kitett legyek rászálltak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A begyűjtött minták jelentős részében sikerült kimutatni a koronavírus örökítőanyagát, és bizonyos minták a fertőzőképes vírust is tartalmazták, 4 és 24 órával a begyűjtésük után. Ez azt jelenti, hogy a házilegyek képesek lehetnek a fertőző koronavírus terjesztésére a környezetükben. Jó hír azonban, hogy a rovarok alacsony koncentrációban tudják csak hordozni és átadni a vírust, ami nagyban korlátozhatja a SARS-CoV-2 terjedését és a megbetegítő képességét. Laboratóriumi körülmények között tehát a házilegyek képesek terjeszteni a koronavírust, ám az, hogy ez egészségügyi veszélyekkel járhat-e a való életben, további vizsgálatok után derülhet ki.

Habár jelenleg nincs rá bizonyíték, hogy a háziállatoknak bármilyen szerepe lenne a járvány terjesztésében, azt régóta igazolták, hogy bizonyos állatok elkaphatják és tovább is adhatják a koronavírust. Szükséges lehet az állatok vakcinázása is? A témáról bővebben ide kattintva olvashat korábban megjelent cikkünkben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.