Mi a teendő ragadós száj- és körömfájás gyanúja esetén? Mutatjuk a szakértő válaszát

A ragadós száj- és körömfájást (RSzKF) a létező egyik legveszedelmesebb vírusos betegségnek tartják a szakemberek. Nézzük, mit kell tenni, ha felmerül a veszélyes kór gyanúja.

„Mi a teendő, ha valaki RSzKF gyanújával találkozik?” – ezzel a kérdéssel fordultak levélben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). A szakértők teljes válaszát a Nébih Facebook-oldalán is elolvashatod, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk a legfontosabb teendőket a ragadós száj- és körömfájás gyanúja esetén.

kamionok torlódnak a rajkai határátkelőhely közelében
Kamionok torlódnak a rajkai határátkelőhely közelében március 27-én, miután Szlovákia szigorította a határellenőrzést a ragadós száj- és körömfájás miatt. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Gyanús jel: hólyagképződéssel kísért láz

Az RSzKF gyanúját mindenképpen felveti, ha egy párosujjú patás állatállomány több egyedénél is hirtelen hólyagképződéssel kísért láz lép fel. Ilyenkor az állattartóknak azonnal értesíteniük kell az ellátó állatorvost, valamint a helyi állategészségügyi hatóságot.

A járási hivatalok élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi osztályainak elérhetőségeit itt találod, de gyanúdat a nap 24 órájában hívható Nébih-es zöld számon – +36-80/263-244 – is bejelentheted.

„Ez az egyik legveszedelmesebb vírusos betegség”ezt kell tudni a ragadós száj- és körömfájásról a magyar szakértő szerint, aki úgy véli, „derült égből villámcsapásként” ért mindenkit a járvány.

Próbálják megakadályozni a további terjedést

Közben az MTI-n közzétették, hogy a ragadós száj- és körömfájás megjelenésének megakadályozása érdekében Szerbia fertőtlenítő pontokat állított fel a szerb-magyar határon – egészen pontosan a Röszke-Horgos határátkelőn – a teher- és személygépjárművek számára. A szerb minisztérium a Magyarországon és Szlovákiában kialakult kedvezőtlen járványügyi helyzet és a betegség magas behurcolási kockázata miatt vezetett be fokozott biobiztonsági intézkedéseket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +8 °C

Az északkeleti, keleti országrészben legfeljebb átmeneti felhősebb időszakok fordulhatnak elő, itt már csapadék sem valószínű, míg hazánk nyugati, délnyugati felén csak délután indul határozott csökkenésnek a felhőzet északkelet felől, és ezzel együtt ott is csökken a csapadékhajlam. Az északi, északkeleti szelet a keleti országrészben, valamint a Nyugat-Dunántúlon sokfelé kísérik erős, néhol viharos lökések, majd az esti óráktól veszít az erejéből a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 23 fok között valószínű, a tartósabban felhős nyugati tájakon lesz a hűvösebb, míg délen, délkeleten a melegebb idő. Késő este 9 és 15 fok között alakul a hőmérséklet. Ma sem pihenhet a frontérzékenyek szervezete.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Vas
Legrosszabbul:
Komárom-Esztergom
Kezdjük újra