„Mi a teendő, ha valaki RSzKF gyanújával találkozik?” – ezzel a kérdéssel fordultak levélben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). A szakértők teljes válaszát a Nébih Facebook-oldalán is elolvashatod, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk a legfontosabb teendőket a ragadós száj- és körömfájás gyanúja esetén.
Gyanús jel: hólyagképződéssel kísért láz
Az RSzKF gyanúját mindenképpen felveti, ha egy párosujjú patás állatállomány több egyedénél is hirtelen hólyagképződéssel kísért láz lép fel. Ilyenkor az állattartóknak azonnal értesíteniük kell az ellátó állatorvost, valamint a helyi állategészségügyi hatóságot.
A járási hivatalok élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi osztályainak elérhetőségeit itt találod, de gyanúdat a nap 24 órájában hívható Nébih-es zöld számon – +36-80/263-244 – is bejelentheted.
Próbálják megakadályozni a további terjedést
Közben az MTI-n közzétették, hogy a ragadós száj- és körömfájás megjelenésének megakadályozása érdekében Szerbia fertőtlenítő pontokat állított fel a szerb-magyar határon – egészen pontosan a Röszke-Horgos határátkelőn – a teher- és személygépjárművek számára. A szerb minisztérium a Magyarországon és Szlovákiában kialakult kedvezőtlen járványügyi helyzet és a betegség magas behurcolási kockázata miatt vezetett be fokozott biobiztonsági intézkedéseket.