A köhögés okai és kezelése kutyáknál

A köhögés a szervezet védekező mechanizmusa a váladék és az idegen anyagok eltávolítására, emellett a légúti betegségek korai jele. Kutyáknál a köhögés általában valamilyen szisztémás elváltozás, például légzőszervi vagy szív- és érrendszeri betegség tünete.

A köhögés a szervezet egyik legerősebb reflexe, amely elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy a garat és a légutak mentesüljenek a felgyülemlett váladéktól. Ez tehát normális válasz a légutak elzáródására vagy egyéb rendellenességekre. Köhögés minden korú és fajtájú kutyánál előfordulhat.

A köhögés egy természetes reflex, amely akár betegségeket is jelezhet kutyáknál
A köhögés egy természetes reflex, amely akár betegségeket is jelezhet kutyáknál. Fotó: Getty Images

A köhögés okai kutyáknál

  • légúti betegségek, beleértve daganatokat, fertőzéseket (vírusos, bakteriális és parazitás);
  • aspirációs, avagy a gyomortartalom vagy lenyelt ételmaradékok légutakba jutása miatt kialakuló tüdőgyulladás;
  • idegentest a légutakban;
  • allergia;
  • szívbetegségek.

A köhögés tünetei kutyáknál

  • köhögés;
  • hörgés;
  • hányás;
  • hirtelen kollapszus, azaz összeesés;
  • vérköhögés, amely bizonyos krónikus betegségek esetén jelentkezhet.

Mutatjuk, mit jelezhet kutyáknál a nehézlégzés.

A köhögés diagnózisa kutyáknál

A kezdeti diagnózishoz az állatorvos részletes kórtörténetet készít a kutya egészségi állapotáról, a közelmúltbeli tevékenységekről és a tünetek megjelenéséről. A tüsszögés és a köhögés gyakran összetéveszthetőek, ezért az orvos nagy figyelmet szentel elkülönítésükre. Nyilvánvaló különbség, hogy reflexszerű cselekvés során a száj zárva marad, ami tüsszentésre utal, míg köhögés esetén a száj nyitott. A köhögés mintázata és gyakorisága nagyon fontos a köhögés okának meghatározásában. Az állatorvos alaposan kikérdezi a gazdit a kutya köhögésének időtartamáról, időzítéséről, mintázatáról, gyakoriságáról és jellemzőiről, ezért hasznos lehet, ha feljegyzéseket készítünk a kutya tüneteiről, mielőtt felkeressük az állatorvost.

Nedves köhögés esetén váladék, folyadék vagy nyálka ürülhet a légutakból, míg a nem produktív típusnál a köhögés során nem távozik semmi. Mivel köhögés számos betegséghez társulhat, a diagnózis felállításához elengedhetetlen a gondos diagnosztikai vizsgálat. A kórtörténet felvétele és az első fizikális vizsgálat után az állatorvos teljes vérképet, biokémiai profilt és vizeletvizsgálatot készít, amelyet a laboratóriumban elemeznek. A teljes vérkép a vérben lévő fehérvérsejtek mennyisége alapján fertőzésre vagy allergiára utalhat, a vér biokémiai vizsgálata pedig kórosan emelkedett májenzimeket vagy más, a kiváltó okkal összefüggő rendellenességeket mutathat ki.

Ha a kutyánál orrvérzést tapasztal, vagy az állat vért köhög fel, az orvos véralvadással kapcsolatos vizsgálatokat végez annak megállapítására, hogy a szervezetben a véralvadási mechanizmusok károsodtak-e. Az egyéb diagnosztikai eszközök közé tartozhatnak a röntgenvizsgálatok, a komputertomográfia (CT) és a mágneses rezonanciás képalkotás (MRI), amelyek mindegyike rendkívül értékes lehet a köhögés okának meghatározásában.

A légutak közelebbi és részletesebb megtekintéséhez az állatorvos laringoszkópiát, tracheoszkópiát vagy bronchoszkópiát használ, hogy a felső légutak különböző részeit közvetlenül szemügyre vehesse. Gyanú esetén székletvizsgálatra is szükség van a légúti paraziták jelenlétének ellenőrzésére, és a kutyát szívférgességre is megvizsgálják, amely szintén kiválthat köhögést. Az állatorvos folyadékmintát is vehet a légutakból, mivel bizonyos típusú paraziták a légutak falán maradnak.

A köhögés kezelése kutyáknál

A kezelés elsődleges célja a köhögés kiváltó okának megszüntetése. Súlyos betegség esetén a kutyát kórházi körülmények között intenzív kezelésben részesítik. Oxigénterápia segíthet, amennyiben az állatnak nehézséget okoz a megfelelő légzés, illetve széles spektrumú antibiotikumokat alkalmaznak a fertőzések megfékezésére. A kutyának köhögéscsillapító gyógyszerek is adhatók, de erről csak a diagnózis megerősítése után dönt az állatorvos. A köhögéscsillapítók nem mindig hasznosak, különösen bizonyos betegségek, például légúti fertőzések esetén. Nem szabad ugyanis elfelejteni, hogy a legtöbb esetben nem a köhögés a probléma, hanem az alapbetegség. A köhögés megszakítása nem oldja meg a problémát, sőt, valójában csak elrejti az állapotot, és lehetővé teszi annak súlyosbodását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.