A véraláfutás okai és kezelése kutyáknál

A petechia, az ecchymosis és a véraláfutás egyaránt a bőr vagy a nyálkahártya elszíneződésével járó, az érintett területek alatti vérzéshez kötődő tünet. Lássuk, mi állhat ezek hátterében.

A véraláfutás a bőr sérülése, amely az erek megrepedését és a szövetek elszíneződését okozza a vörösvértestek jelenléte miatt. A petechia egy apró, vörös vagy lila folt a testen, amelyet kisebb, pontszerű vérzés okoz. Az ecchymosis pedig egy lilás folt a nyálkahártyák vagy a bőr alatt. Petechia, véraláfutás vagy ecchymosis hirtelen, minimális sérülés következtében is megjelenhet.

A véraláfutás okai kutyáknál

Mire utalhat, ha a kutya vére barnás színűvé válik ?

Bár a petechia, az ecchymosis és a véraláfutások gyakran sérülések miatt fordulnak elő, de az alábbi tényezők is okozhatják azokat, illetve fokozhatják a hajlamot az ilyen típusú vérzésekre:

  • trombocitopénia (alacsony vérlemezkeszám)
  • trombocitopátia (a vérlemezkék funkciózavara)
  • immunmediált állapot (gyógyszer okozta, idiopátiás vagy daganatos betegséggel kapcsolatos)
  • csontvelő-szuppresszió vagy -betegségek (például kemoterápia, illetve limfóma, ösztrogéntoxicitás)
  • rágcsálóirtó okozta mérgezés
  • érbetegség

A véraláfutás tünetei kutyáknál

A bőr elszíneződésén vagy a nyálkahártyák zúzódásán kívül nincsenek a petechiához, az ecchymosishoz és a véraláfutáshoz kapcsolódó specifikus tünetek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A bőrön kialakuló bevérzések okának feltárásához ultrahangvizsgálatra is szükség lehet
A bőrön kialakuló bevérzések okának feltárásához ultrahangvizsgálatra is szükség lehet. Fotó: Getty Images

A véraláfutás diagnózisa kutyáknál

Fontos, hogy az alapos kórtörténetet adjunk az állatorvosnak, kitérve a tünetek kezdetére és jellegére. Az állatorvos ezt követően teljes körű fizikális vizsgálatot végez. A rutin laboratóriumi vizsgálatok közé tartozik a teljes vérkép, biokémiai profil és a vizeletvizsgálat.

A vérkép eredményei trombocitopéniát jelezhetnek, ugyanis a vérlemezkék számának csökkenése okozza leggyakrabban ezeket az elváltozásokat. A vérlemezkék a véralvadás nélkülözhetetlen szereplői, jelentős csökkenésük az egész szervezetben vérzésekhez vezethet . A véralvadási rendszer értékeléséhez az állatorvos megméri, hogy mennyi idő alatt alvad meg a kutya vére. Az elhúzódó alvadási idő további vizsgálatokat von maga után. Csontvelőbiopsziát végeznek a csontvelő funkcióinak és betegségeinek értékelésére.

A biokémiai profil elváltozásai máj- vagy vesebetegségre is utalhatnak, függően az alapbetegségtől. A vizeletvizsgálat pedig segít azonosítani a hematuriával (vér jelenléte a vizeletben) és proteinuriával (magas fehérjeszint a vizeletben) járó immunmediált betegségeket. Az egyéb vizsgálatok közé tartozik a röntgen- és az ultrahangvizsgálat. A hasi röntgen a máj és a vese méretének felmérésére, a hasi ultrahang pedig az egyéb szervek szövődményeinek azonosítására szolgál.

A véraláfutás kezelése kutyáknál

A petechia, az ecchymosis vagy a véraláfutás kezelésére nincs specifikus kezelés, így a terápia kizárólag a kiváltó októl függ. Súlyos esetekben azonban előfordulhat, hogy a kutyát kórházba kell szállítani, ahol folyadékpótlást, esetleg vérátömlesztést kap a krízis leküzdésére.

A véraláfutás utókezelése kutyáknál

Fontos, hogy ne kezeljük otthon a kutyát, mert ez súlyosbíthatja a problémát. Forduljunk állatorvoshoz, és értesítsük őt, ha bármilyen nemkívánatos tünet, például bőr alatti vérzés jelentkezik. Emellett minimalizáljuk a kutya aktivitását, hogy elkerülje a sérüléseket vagy traumákat, amelyek további vérzéseket eredményezhetnének.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra