A véraláfutás a bőr sérülése, amely az erek megrepedését és a szövetek elszíneződését okozza a vörösvértestek jelenléte miatt. A petechia egy apró, vörös vagy lila folt a testen, amelyet kisebb, pontszerű vérzés okoz. Az ecchymosis pedig egy lilás folt a nyálkahártyák vagy a bőr alatt. Petechia, véraláfutás vagy ecchymosis hirtelen, minimális sérülés következtében is megjelenhet.
A véraláfutás okai kutyáknál
Bár a petechia, az ecchymosis és a véraláfutások gyakran sérülések miatt fordulnak elő, de az alábbi tényezők is okozhatják azokat, illetve fokozhatják a hajlamot az ilyen típusú vérzésekre:
- trombocitopénia (alacsony vérlemezkeszám)
- trombocitopátia (a vérlemezkék funkciózavara)
- immunmediált állapot (gyógyszer okozta, idiopátiás vagy daganatos betegséggel kapcsolatos)
- csontvelő-szuppresszió vagy -betegségek (például kemoterápia, illetve limfóma, ösztrogéntoxicitás)
- rágcsálóirtó okozta mérgezés
- érbetegség
A véraláfutás tünetei kutyáknál
A bőr elszíneződésén vagy a nyálkahártyák zúzódásán kívül nincsenek a petechiához, az ecchymosishoz és a véraláfutáshoz kapcsolódó specifikus tünetek.
A véraláfutás diagnózisa kutyáknál
Fontos, hogy az alapos kórtörténetet adjunk az állatorvosnak, kitérve a tünetek kezdetére és jellegére. Az állatorvos ezt követően teljes körű fizikális vizsgálatot végez. A rutin laboratóriumi vizsgálatok közé tartozik a teljes vérkép, biokémiai profil és a vizeletvizsgálat.
A vérkép eredményei trombocitopéniát jelezhetnek, ugyanis a vérlemezkék számának csökkenése okozza leggyakrabban ezeket az elváltozásokat. A vérlemezkék a véralvadás nélkülözhetetlen szereplői, jelentős csökkenésük az egész szervezetben vérzésekhez vezethet . A véralvadási rendszer értékeléséhez az állatorvos megméri, hogy mennyi idő alatt alvad meg a kutya vére. Az elhúzódó alvadási idő további vizsgálatokat von maga után. Csontvelőbiopsziát végeznek a csontvelő funkcióinak és betegségeinek értékelésére.
A biokémiai profil elváltozásai máj- vagy vesebetegségre is utalhatnak, függően az alapbetegségtől. A vizeletvizsgálat pedig segít azonosítani a hematuriával (vér jelenléte a vizeletben) és proteinuriával (magas fehérjeszint a vizeletben) járó immunmediált betegségeket. Az egyéb vizsgálatok közé tartozik a röntgen- és az ultrahangvizsgálat. A hasi röntgen a máj és a vese méretének felmérésére, a hasi ultrahang pedig az egyéb szervek szövődményeinek azonosítására szolgál.
A véraláfutás kezelése kutyáknál
A petechia, az ecchymosis vagy a véraláfutás kezelésére nincs specifikus kezelés, így a terápia kizárólag a kiváltó októl függ. Súlyos esetekben azonban előfordulhat, hogy a kutyát kórházba kell szállítani, ahol folyadékpótlást, esetleg vérátömlesztést kap a krízis leküzdésére.
A véraláfutás utókezelése kutyáknál
Fontos, hogy ne kezeljük otthon a kutyát, mert ez súlyosbíthatja a problémát. Forduljunk állatorvoshoz, és értesítsük őt, ha bármilyen nemkívánatos tünet, például bőr alatti vérzés jelentkezik. Emellett minimalizáljuk a kutya aktivitását, hogy elkerülje a sérüléseket vagy traumákat, amelyek további vérzéseket eredményezhetnének.