Az, hogy a kutyák álmodnak-e vagy sem, a mai napig nem ismert tudományos bizonyossággal. Az viszont biztos, hogy akinek van kutyája, inkább azt nehéz elképzelnie, hogy nem. – írja cikkében a Pet Health Network. Mindannyian megfigyeltük már, hogy kutyánk alvás közben olyan viselkedést mutatnak, amely hasonlít ahhoz, amit teljesen éber állapotban csinálnak. A futást imitáló lábak, a nyafogás, morgás, farokcsóválás, a rágó mozdulatok és az orr rángatózás, elgondolkodtat minket, vajon miről is álmodhatnak.
Mit tudunk a kutyákról és az álmokról
Bár ismereteink ebben a témában nagyon korlátozottak, egy tanulmány mégis segíthet elhinni, hogy a kutyák valóban álmodnak. Matthew Wilson, a Massachusetts Institute of Technology neurológus professzora, tanulmányozta a memória, az alvás és az álmok közötti kapcsolatokat. Azt találták amikor patkányokat arra idomítottak, hogy egy körpályán fussanak az ételjutalomért, az agyukban a neuronok (agysejtek) jellegzetes mintázatát hozták létre. A kutatók megismételték az agy megfigyelését, miközben a patkányok aludtak. És valóban, ugyanazt a jellegzetes agyi aktivitási mintázatot figyelték meg, amely a futáshoz kapcsolódik, akár ébren voltak a patkányok, akár aludtak. Ráadásul az emlékek körülbelül ugyanolyan sebességgel játszódtak le alvás közben, mint amikor a patkányok ébren voltak.
Alkalmazhatjuk ezt kutyákra?
Elfogadhatjuk-e ezt, amit a patkányok és az emberek álmáról tudunk, és alkalmazhatjuk-e az információt kutyákra? Wilson hisz abban, hogy képesek vagyunk rá. "Az a gyanúm, hogy a macskák és a kutyák pontosan ugyanazt csinálják" - mondta az USA Today honlapja szerint.
Ismeretes, hogy a hippocampus, az agy azon része, amely összegyűjti és tárolja az emlékeket, minden emlősnél ugyanúgy van huzalozva. „Ha összehasonlítjuk a hippokampuszt egy patkányban, egy kutyában; egy macskában és egy emberben, minden darabja ugyanazt tartalmazza”. Úgy véli, hogy miközben a kutyák alszanak, a múltbeli események képei játszódnak le az elméjükben, hasonlóan ahhoz, ahogyan az emberek is felidézik az élményeket álmukban.
Az emberekben ismert, hogy a legtöbb álmot a REM alvás (gyors szemmozgási szakasz) során éljük át. A kutyák REM alvási időszakokat is tapasztalnak. A REM során, légzésük szabálytalanabbá és sekélyebbé válik. Ekkor izomrángás léphet fel, és ha közelebbről megnézzük, gyakran megfigyelhető a gyors szemmozgás a csukott szemhéjak mögött. A REM alvás során figyelhetők meg leggyakrabban az álmodással kapcsolatos viselkedésminták (lábak evezése, rángatózása, hangosítás stb.).
Mit akarunk hinni a kutyák álmairól
Amikor megfigyeljük kutyáinkat alvás közben, szinte lehetetlen elképzelni, hogy nem álmodnak. Csakúgy, mint a Wilson által tanulmányozott patkányok, csábító azt hinni, hogy négylábú barátaink újra eljátsszák közelmúltbeli tapasztalataikat; játék a parkban, szimatolás az erdőben, rágcsálás egy féltve őrzött csonton és a mókusok üldözése. Sigmund Freud elmélete szerint az álmodás egyfajta "biztonsági szelep" a tudattalan vágyainkhoz. Talán igaza van, és amikor kutyáink alszanak, arról álmodoznak, hogy elkapják a szomszéd bosszantó macskáját, folyamatos simogatásban és korlátlan kutyacsemegékben gazdag minden percük…