Hányt a kutyád? Mutatjuk, hogyan etesd utána

A kutyák számtalan okból hányhatnak. A jelenségnél talán csak az ejti jobban kétségbe a gazdikat, hogy nem tudják, mivel etessék kedvencüket a lábadozás idején, hogy az állat nehogy ismét hányni kezdjen. Mutatjuk a szakértők tanácsait.

A bélférgektől és a fertőzésektől kezdve a gyulladásos bélbetegségeken és a részleges emésztőrendszeri elzáródásokon át a vese- vagy májproblémákig számos oka lehet annak, ha a kutyád hányni kezd. Bizonyos esetekben akár ételallergia vagy -intolerancia, gyógyszermellékhatás, esetleg rákos megbetegedés is állhat a háttérben.

levert kutya
A kutyák számtalan okból hányhatnak. Fotó: Getty Images

Mikor kell azonnal orvoshoz fordulni a hányó kutyával?

Néhány esetben azonnal állatorvoshoz kell fordulni a hányó kutyával, mielőtt még bármilyen ételt vagy gyógyszert kínálnál neki. A PetMD cikke szerint haladéktalanul hívd fel kedvenced orvosát vagy egy állatkórház sürgősségi osztályát, ha kutyád

  • nagyon fiatal vagy nagyon idős;
  • olyan egészségügyi problémával küzd, amely miatt különösen veszélyes számára a kiszáradás és a koplalás;
  • 24 órán belül legalább háromszor hányt;
  • hányni próbál, de nem jön ki belőle semmi;
  • hányásában vér van;
  • gyengének és dezorientáltnak tűnik; láthatóan fájdalmakkal küzd;
  • a hányáson kívül súlyos hasmenéssel vagy egyéb aggasztó tünetekkel is bajlódik.

Ha viszont az egyébként egészséges, felnőtt kutyád csak egyszer-kétszer hányt, és látszólag jól érzi magát, akkor elképzelhető, hogy csak valami rosszat evett, vagy enyhe gyomor-bélhurutban szenved. Ebben az esetben nem kell az állatorvoshoz sietni vele, lábadozását otthon is támogathatod.

Enyhe hányás esetén 12-24 órás böjt javasolt

Akut hányásról akkor beszélünk, ha a hányás hirtelen kezdődik, és nem tart néhány napnál tovább. Az enyhe hányás emellett nem befolyásolja jelentősen a kutya általános jóllétét, és 24 órán belül kétszer-háromszor fordul elő.

Ilyenkor az első lépés az ételmegvonás, a háborgó gyomor ugyanis csak még irritáltabbá válna az újabb tápláléktól, és folytatódna a hányás. Az ajánlás szerint 12-24 órán át nem szabad semmilyen ételt adni a kutyának, friss víz azonban folyamatosan legyen előtte.

Fontos! Egyes kutyáknál kifejezetten ellenjavallt a koplaltatás. A kölykök például hamar hipoglikémiás állapotba kerülhetnek, ha nem esznek elég gyakran. De a cukorbetegség miatt inzulint szedő vagy a hasnyálmirigy-daganatos ebek esetében is nagy a hipoglikémia kockázata, ha kapnak rendszeresen enni. Ilyen esetekben tehát a böjt megkezdése előtt mindenképpen egyeztess az állatorvossal!

Mivel etesd kutyájádat a koplaltatás után?

A koplalás után fokozatosan kezdj el újra ételt adni kedvencednek. A böjtöt követő első napon – ha legalább 12 órája nem hányt újra – mindenképpen csak egy kis mennyiségű, könnyen emészthető táplálékot kínálj a kutyának. Jó választás ilyenkor a nedves eledel, vagy a házilag elkészített diétás étel, amely főtt – bőr és csont nélküli – csirkehús valamint főtt rizs vagy burgonyapüré keverékből áll. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Először csak a normál adag 10 százalékát add az ebnek. Ha az állat nem kezd újra hányni, akkor néhány óra elteltével már a megszokott mennyiség 25 százalékát kínálhatod neki. Ha ismét eltelik néhány óra hányás nélkül, ismét jöhet egy negyed adag, végül pedig már 50 százalékra növelheted a mennyiséget. A következő napon az első két étkezés még csak fél adag legyen, de vacsorára már megkaphatja a kutya a megszokott mennyiségű ételt – amennyiben továbbra is hányás nélkül telnek a napok. Ezt követően pedig már visszaállhatsz a normál etetési rendre.

Ha a folyamat során kutyád újra hányni kezd, nem eszik, vagy a tünetei súlyosbodnak, azonnal hívd az állatorvost! Ha a kutya hányása több héten keresztül is eltart, akkor már nem akut, hanem krónikus hányásról beszélünk. Ezekben az esetekben vényköteles diétát írhat elő az orvos.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.