Így készítsd fel a kutyádat a baba érkezésére

Egy új baba hazahozatala izgalmakkal teli időszak, de nehéz megjósolni, hogyan fog reagálni rá a négylábú kedvenc - aki ráadásul előbb lett a család része. Néhány előkészülettel és odafigyeléssel viszont nem zárja ki egymást a kisállat és a kisbaba jelenléte az otthonunkban.

A kutya és a baba egyáltalán nem zárja ki egymást, azonban nem árt felkészíteni a négylábút az újszülött érkezésére - írja a Health.com.

Az előkészületek

Érdemes még a szülés előtt elvinni egy kivizsgálásra a kutyát a biztonság kedvéért. Arról is gondoskodjunk, hogy legyen valaki, aki megsétáltatja, amíg a kórházban vagyunk, vagy vigyük el egy kutyapanzióba. Ha korábban nem tettük, akkor egy tanfolyamra vagy egy trénerhez is érdemes elvinni az állatot. Így egyrészt fegyelmezettebb lesz, másrészt az olyan viselkedésről is leszoktathatjuk, minthogy játékból nekiugorjon embereknek.

Az is segít az összecsiszolódásban, ha a kutyát beengedjük a készülő gyerekszobába, ahol körbeszaglászhat, vagy ha sétáltatáshoz még a szülés előtt magunkkal visszük a babakocsit is. Egy játékbabát is érdemes beszerezni, amellyel eljátszhatjuk, hogy hogyan bánunk egy valódi újszülöttel. Közben figyeljük a kutya reakcióit is, és jutalmazzuk meg, amikor jól viselkedik.

kutya gyerek
A kutya és a gyerek nem zárják ki egymást. Fotó: Getty Images

A találkozás

Az első találkozásnál érdemes először az apának üdvözölnie az állatot, még a baba nélkül. Csak akkor mutassuk meg neki az újszülöttet, ha a kutya már megnyugodott és leült - elsőre pedig csak azt engedjük meg neki, hogy a gyerek lábát szagolgassa meg.

Az is fontos, hogy lehetőleg a kutya napirendjét se borítsuk fel, hanem ugyanannyit etessük és sétáltassuk, mint korábban. Arra is figyeljünk, hogy mindennap legyen pár perc, amikor nem figyelünk másra, hanem csak vele foglalkozunk.

A közös élet

A legfontosabb szabály az, hogy soha ne hagyjuk magára a kutyát a gyerekkel. Mindig figyeljünk oda az interakcióikra, a kutyát pedig jutalmazzuk meg, ha jól bánik a babával. Ugyanakkor idővel a gyermeknek is meg kell tanítani, hogyan nyúlhat óvatosan az állathoz, hogy az meg ne ijedjen. 

És mi a helyzet a macskákkal?

Hasonló előkészületek mellett az a fontos különbség, hogy ne erőltessük az interakciót, mivel a cicák jobban védik a személyes terüket. Érdemes kialakítani a macskának egy kényelmes, magaslati helyet, ahová elmenekülhet, ha akar, és biztonságos helyről figyelheti az eseményeket. A jó viselkedést pedig még több simogatással, fejvakarással és jutalomfalattal honoráljuk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.