Findley szerencsés kutya. Az apró termetű, fehér alapon barna foltos chilei terrier az első eb a világon, amelyet anélkül ivartalanítottak, hogy kés alá kellett volna feküdnie – írja a Reuters hírügynökség. Sőt, még csak nem is egy állatorvosi rendelőben történt mindez, hanem a család santiagói otthonában. Findley kapott egy injekciót, miközben a gazdája nyugtatgatta, utána pedig egy jutalomfalat segített neki elfeledni a pillanatnyi kellemetlenséget. Nem sokkal később már ugyanúgy folytatta házőrzői teendőit, mintha mi sem történt volna.
Az injekció, amelyet a kutyának beadtak, egy úgynevezett immunkasztrációs vakcina volt. Az oltóanyagot Leonardo Saenz állatorvos, a Chilei Egyetem professzora fejlesztette ki. Elmondása szerint a készítmény működési alapelve, hogy gátolja egy, a szaporodáshoz nélkülözhetetlen hormon termelődését a szervezetben. „Ha ezt (a hormont - a szerk.) gátoljuk, akkor nem termelődik gonadotropin, ennél fogva nem termelődnek nemi hormonok sem, az állat pedig a kasztráció állapotába kerül” – magyarázta a szakember.
A vakcinát hímek és nőstények meddővé tételére egyaránt lehet alkalmazni, hatása ráadásul később visszafordítható, amennyiben a gazdi úgy dönt, hogy mégis szeretné, hogy kedvencének kölykei legyenek. Chilében már elérhető az oltás: állatorvos által kiállított vényre lehet kiváltani, az ára pedig 50 ezer chilei peso, átszámítva mintegy 20 ezer forint. Saenz szerint az injekció nagyban megkönnyítheti a kutyák széles körű ivartalanítását, hiszen lényegesen egyszerűbb beadni, mint egy műtétet végrehajtani.
Borítókép: Getty Images