Mit ehet a kutya, ha hasmenése van?

Egy szerető gazdi számára szomorú látvány a hasmenéssel küzdő kutyája. Arról nem is beszélve, milyen gyors reakció-készség szükséges ahhoz, hogy megfelelő időben – és helyen – tudja elvégezni a sürgető szükségét kedvence. A gyógyulási folyamat része, hogy mit egyen a kutya ebben az időben? Egyáltalán ehet?

Néhány szó a kutyák emésztéséről

A táplálék gyorsan halad végig egy kutya nyelőcsövén, és darabokban jut be a gyomrába, ahol a legtöbb emésztési folyamat végbemegy. A kutyák gyomorsava körülbelül háromszor erősebb, mint az embereké, így meg tudják emészteni a jóformán teljes táplálékot. Mivel a ragadozók közé tartoznak, egyértelmű, hogy a gyomorsavuk pH értéke magasabb, mint a miénk. Normál körülmények között az idő, amíg a táplálék a kutya szájától, a vékony- és vastagbeleken keresztül eljut a végbélig, 10 óra lehet, a végeredmény pedig egy szilárd, jól formázott széklet.

Dolgok, amelyekre emlékezni kell a hasmenés okaival kapcsolatban

Hasmenés azonban számos különböző okból előfordulhat kutyáknál. Bár gyakori kutyabetegség, de kutyánként változó a gyakorisága, időtartama és intenzitása. Általában betegség okozza, azonban más, egyszerűbb okok is állhatnak a háttérben.

  • Megesik, mikor a gazdi azt szeretné, hogy a kutyája más eledelt egyen a jövőben. A kutya gyomra azonban nagyon érzékeny, és nem mindig alkalmazkodik jól az étrend hirtelen változásaihoz. Egyes kutyáknak akár 2-3 hétre van szükségük ehhez az átálláshoz. Ha a széklet fellazulását észleljük, lassítsunk még jobban.
  • A hasmenés másik lehetséges oka a bélparaziták jelenléte. Erről az állatorvos tud diagnózist felállítani és a kezelést is meghatározni.
  • Sok kutya olyasmiket is eszik, amit nem kellett volna… Legyen az valami a kutyafuttatóból, térről, erdőből vagy akár a szemetesből. Ezektől a bevitt ennivalókból könnyen lehet hasmenéses megbetegedés is.
Sok tapasztalt kutyagazdi legyint egy kis hasmenésre. Ám előfordulhat, hogy a helyzet komoly és oda kell figyelnünk. Fotó: Getty Images
Sok tapasztalt kutyagazdi legyint egy kis hasmenésre. Ám előfordulhat, hogy a helyzet komoly és oda kell figyelnünk. Fotó: Getty Images

Böjtölő kutyák, aggódó gazdik

Lehet, hogy ellentmondásosnak tűnik, de a legtöbb egészséges felnőtt kutya számára a legjobb, amit tehetünk, hogy helyreállítsuk a bélrendszerét, ha 24 órán keresztül nem adunk neki ennivalót.

Nagyon fiatal (3 hónaposnál fiatalabb) kölyökkutyák , idősebb és egyéb ismert egészségügyi problémákkal küzdő kutyák esetében, böjtölés előtt kérjen tanácsot állatorvosától. Néha a 24 órás böjt megfelelő, máskor viszont 12 órás vagy még rövidebb böjt javasolt. 

A böjt hatására minden rossz dolog lefelé halad és kikerül a kutya szervezetéből. Ez rövid pihenőt biztosíthat a szervezete számára. A vizet azonban soha ne vonjuk vissza. Tegyük el az ételes tálat, és ne adjunk csemegét, hanem biztosítsunk sok friss vizet számukra.

Na de valamit mégis adni kell neki!

Bár a főtt rizs jó gondolatnak tűnik a visszaszoktató diéta szempontjából, mégis, inkább csak a főzőlevét használjuk fel a folyadékpótlás és némi keményítő szervezetbe juttatása miatt.

Ha ez a folyadék lejut a gyomrába és nem távozik azonnal, megpróbálhatjuk magát a rizst is adagolni.

A főtt és csontoktól mentes csirkehús, kis darabokban adása szintén beválhat. Ezt már valószínűleg szívesebben eszi meg kedvencünk – nem kérdés.

Beválik egy enyhébb diéta a hasmenéses kutyáknál?

Igen, az enyhébb diéta segíthet a böjtidő után, mindaddig, amíg kutyának nem folytatódik a hasmenése, és nincs más tünete. Ha kutyus továbbra is betegnek tűnik, hány, vagy még mindig hasmenése van, mindenképpen hívjuk az állatorvost. A kutyák nagyon gyorsan kiszáradhatnak, ha a hasmenést továbbra is házilag próbálnánk kezelni.

Miután egy-két napig normális székletürítést tapasztalunk, fokozatosan kezdjük el visszaszoktatni a kutyát a hétköznapi táplálkozásához.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +6 °C
Minimum: -3 °C

Csupán kevés fátyolfelhő lehet felettünk. Csapadék nem alakul ki. Az északias szelet a Dunántúl nyugati felén és a keleti harmadban élénk lökések kísérik, majd estére a legtöbb helyen mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 4 és 7 fok között alakul. Késő estére -5 és 0 fok közé csökken a hőmérséklet. Ma nem kell tartani, ám a légkör magasabb rétegeiben zajló melegedés okozhat kellemetlen tüneteket a fokozottan érzékenyeknél.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra