Váratlan titkot őriznek a csernobili vadkutyák

Megdöbbentő következtetésekre jutott egy kutatás, ami azt vizsgálta, hogyan élhették túl a csernobili katasztrófát az ott maradt kutyák.

1986 április 26-án az ukrajnai Pripjaty városától 5 kilométerre történt meg az emberiség történetének legsúlyosabb atomerőmű balesete, amikor a csernobili erőmű 4. reaktora felrobbant. A város életben maradt lakosait elszállították, egyúttal azt a tájékoztatást kapták, hogy minden háziállatot hagyjanak hátra, hiszen egy-két nap múlva ők is visszatérhetnek otthonaikba. Ez természetesen azóta sem történt meg. Pár héttel ezután a szovjet hadsereg lövész alakulatai jelentek meg a városban és annak környékén, hogy megsemmisítsék a térségben maradt kutyákat és macskákat, megelőzendő a sugárzás terjedését. Mindenki úgy tudta, hogy ez megtörtént és az állatok közül egy sem élte túl számol be az azenkutyam.hu a csernobili eseményekről.

Csernobil, vadkutya, kutya, sugárzás
Csernobilban és környékén a vadkutyák kinézete elég hasonló. Fotó: Getty Images

Generációkra visszamenő memóriájuk van

Egy amerikai kutatócsoport azt próbálta felmérni, hogy a katasztrófa milyen genetikai elváltozásokat okozott a környékbeli erdőkben élő jávorszarvasok és vaddisznók körében. Vadakból keveset tudtak befogni, kutyából azonban rengeteget találtak: több mint 800 példányt térképeztek fel. Mivel a lezárt terület megközelítése szinte lehetetlen kívülről érkező, más kutyák számára, a vadkutya populáció szinte minden egyede a katasztrófát és a retorziókat túlélő egyedek leszármazottja lehet

A kutatók számára az egyik legmeglepőbb a kutyák rendkívül magasszintű megfigyelési képessége és memóriája volt: minden egyed messziről kiszúrta az egyenruhásokat (például az elzárt terület őreit) és láttukra azonnali menekülésbe kezdtek. Ezzel a jelenséggel a genetikai kutatásokat segítő természetőrök is szembesültek, ezért egyenruhájukat rendszeresen más fazonra kellett cserélni, de ez sem segített sokat.

A másik meglepetést az okozta a kutatók számára, hogy az eddig alaposan megvizsgált 302 kutya közül egyiken sem találtak daganatos megbetegedést, sőt semmilyen veszélyes radioaktív sugárzásnak tulajdonítható elváltozást. Ráadásul a tartósan a sérült erőmű környékén élő egyedek maguk sem sugároztak, tehát más egyedekre sem jelentettek veszélyt a mérések szerint.

A kutatás jelenlegi fázisában a helyszínen begyűjtött génmintákat vizsgálják meg annak megválaszolására, hogy történt-e bármiféle génmutáció a pripjatyi kutyák esetében, ami elősegíthette védettségüket a káros sugárzásokkal szemben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +15 °C
Minimum: +9 °C

Főként északnyugaton, nyugaton és északkeleten szakadozhat fel a felhőzet, és hosszabb-rövidebb időre kisüthet majd a nap, másutt nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, de egyre kevesebb helyen eshet az eső. A Nyugat-Dunántúlon és északkeleten élénk, néhol erős széllökések kísérik az északias szelet. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 16 fok között alakul, ennél kissé melegebb a kevésbé felhős tájakon lehet. Késő estére 8 és 14 fok közé hűl a levegő. A frontérzékenyeknek ma nehéz napjuk lehet, az esőfelhők viszont szép lassan elvonulnak.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Bács-Kiskun
Legrosszabbul:
Vas
Kezdjük újra