Ez az első alkalom, hogy kimutatták, hogy a babákhoz és a kutyákhoz hasonlóan a macskák is kimutatnak kötődést - monda Kristyn Vitale, az OSU kutatója. "A kötődés egy biológiailag fontos magatartás. Tanulmányunk azt jelzi, hogy amikor a macska függ az embertől, a kötődő magatartás rugalmas és a macskák az embert jóléti forrásként használják" - magyarázta Vitale.
A kötődés jele
Az amerikai kutatók tanulmányukban egy biztos bázis tesztnek vetettek alá macskákat . Ez nagyon hasonlít ahhoz a teszthez, amely a gyermekek és a kutyák kötődését vizsgálja. A teszt idején a macskák két percet töltöttek egy új szobában gondozójukkal, aztán két percet egyedül, majd újabb két percet együtt. Amikor a gondozójuk visszatért két perces távollét után, a biztosan kötődő macskák kevésbé voltak stresszesek, valamint figyelmüket jobban megosztották az ember és a környezet között. A kutatók elvégezték a tesztet kölyökmacskákkal és felnőtt állatokkal is. A tesztet magatartási szakértők értékelté. Az értékelhető 70 kölyökmacska közül 64,3 százalékot ítéltek biztos kötődőnek, 35,7 százalékot pedig gyenge kötődőnek.
A kutatók kíváncsiak voltak arra is, hogy egy szocializációs tréning megváltoztatja-e ezeket az arányokat. Egy hathetes tréning után azt találták, hogy nincs jelentős különbség. "Ha kialakult egy kötődési stílus a macska és gondozója között, az idővel relatívan stabil marad, még egy tréning vagy szocializációs beavatkozás után is" - közölte a szakértő.
A macskák a legtöbb háziasított állathoz hasonlóan számos kölyökkori jellemvonást megtartanak felnőttkorban is - tette hozzá a kutató. A szakemberek ezért tesztelték az egyéves vagy idősebb macskákat is. A számok szinte megegyeztek a kölyökmacskák eredményeivel: 65,8 százalék volt biztos, 34,2 százalék gyenge kötődő felnőtt macskák aránya. A szakembert azonban az lepte meg a legjobban, hogy a macskák kötődési mintái szinte azonosak az embereknél látott arányokkal. Az embereknél ugyanis a gyermekek 65 százaléka kötődik biztosan a gondozójához.