Hogyan etessük a macskát ivartalanítás után?

A felelős macskatartók egyik ismérve, hogy ivartalaníttatják a cicájukat. A beavatkozás után a kisállat táplálását is át kell gondolni.

A kisállatok ivartalanításával kapcsolatban még ma is sok tévképzet él az emberek fejében. Ezek között a legerősebb állítás, hogy a beavatkozással lényegében állatkínzást követünk el, hiszen megfosztjuk a cicát természetes létállapotának egyik alapjától, és feleslegesen megváltoztatjuk ezzel a személyiségét is. A valóságban azonban (hacsak nem vagyunk hivatásos macskatenyésztők) az ivartalanítás az egyik legfontosabb, legfelelősebb lépés, amelyet macskatartóként megtehetünk. Nem csupán csökkentjük ezzel a macskapopulációt, ami a túlzsúfolt menhelyek és a kóbor állatok világszerte egyre riasztóbb mértékben növekvő számát figyelembe véve már önmagában is helyeselendő cselekedet, hanem kisállatunk hosszú távú egészségéért is sokat teszünk - például (úgy a kandúrok, mint a nőstények esetében) csökkentjük bizonyosfajta ráktípusok kialakulásának esélyét, ami jó pár évvel megnövelheti kedvencünk élettartamát.

"Az állattartáshoz intelligencia is szükséges" Magyarország utcáit nagyjából 200-250 ezer gazdátlan kutya rója, a kóbor macskák száma pedig ennek többszöröse lehet. Az elszomorító adatok legfőbb oka, hogy a hazai állattartási kultúra még igencsak gyerekcipőben jár. A fejlődéshez edukációra és szemléletváltásra lenne szükség. Kattintson a részletekért!

Az ivartalanítás nem feltétlenül módosítja látványosan macskánk jellemét vagy kedélyállapotát, de kétségtelenül változásokat eredményez a testében, amelyek sok mindenre kihatással vannak a mozgásigénytől az emésztésig.

Amikor hazaérünk

Mindenekelőtt persze ne felejtsük el, hogy az ivartalanítás műtét, amelyet követően oda kell figyelni néhány egyszerű dologra. Közvetlenül a beavatkozás után, amikor hazaérünk a cicával, adjunk neki vizet - de csak minimális mennyiségben, nehogy hányingere legyen. Ha már teljesen magához tért az altatásból, akkor kaphat ennivalót is - de a szokásosnál csekélyebb mennyiségben: a rendes adag harmada-negyede is elégséges ilyenkor, ha pedig esetleg ezt is kihányja (ami előfordulhat), akkor vegyük el ezt a keveset is inkább előle, és legközelebb csak másnap reggel kapjon enni. A beavatkozás másnapján már a megszokott adagot kaphatja, de ne ijedjünk meg, ha ilyenkor még nem eszi meg az egészet. Ha azonban 48 órával később sem tér vissza a megszokott evési-ivási rutinjához, akkor beszéljünk az állatorvossal.

Az ivartalanítás a felelős állattartás része. Fotó: 123rf
Az ivartalanítás a felelős állattartás része. Fotó: 123rf

Kevesebbet, de ne túl keveset

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mire a cica a műtét után teljesen visszanyeri az erejét és a közérzete is helyreáll, már nagy valószínűséggel észlelhetünk is valamit a változásokból, amelyeket az ivartalanítás eredményez nála. A beavatkozás után ugyanis már 48 órával megnövekedhet az étvágya, amelyet az állat a korábbinál nehezebben tudhat kontrollálni. Mindemellett pedig azt is tudni kell, hogy az ivartalanítás lelassítja (akár 30 százalékos mértékben is) az anyagcserét , ami értelemszerűen magával hozza, hogy kevesebb kalória is elég lesz a macskának, ugyanakkora mennyiségeket adagolva pedig könnyen túlsúly kerülhet rá.

Ezt figyelembe véve egyszerű megoldásnak tűnhet, ha ugyanolyan ételt kap továbbra is a macska, mi pedig szimplán csak lecsökkentjük az eddigi adagokat nagyjából a harmadukkal - így viszont nem tudjuk garantálni, hogy kedvencünk hozzájut a szükséges mennyiségű vitaminhoz, ásványi anyagokhoz és egyéb fontos összetevőkhöz. Ráadásul manapság a legtöbb esetben 4-5 hónapos korban javasolják a macskák ivartalanítását - ami azt jelenti, hogy még kiscicakorban járnak a műtét idején, amikor igen sok tápanyagra van szükségük az egészséges fejlődéshez.

Bármilyen korban történik továbbá a beavatkozás, a táplálék megválasztásába az is beleszól, hogy az ivartalanítás enyhén megnöveli a vesekő kialakulásának rizikóját. Mindezek miatt érdemes a kifejezetten ivartalanított macskák (illetve kiscicák, akiknek általában lehet specifikusan a számukra összeállított tápokat kapni) részére készített ételekből válogatni, mert ezeket minden ilyenkor gyakran felmerülő szempontot figyelembe véve állítják össze. Ezután pedig a műtét utáni első két-három hónapban érdemes rendszeresen mérni a macskánk súlyát, és ha kell, a kapott értékek függvényében módosítani az adagokat - amivel nemcsak a túlsúlyt, hanem a szintén nem kívánt alultápláltságot is egyszerűen el tudjuk kerülni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.