Vérvizsgálat

Anti-dsDNS

Az ANA-vizsgálat olyan auto-antitesteket vizsgál, melyek szintje autoimmun-betegségekben, elsősorban SLE-ben megemelkedik. A vizsgálat eredményét csak más immunológia vizsgálatokkal, valamint a klinikai képpel együtt szabad értelmezni.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Vérszérumból végzett immunológiai vizsgálat.

Normál érték

A normálérték a laboratóriumban alkalmazott módszertől függ.

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

Az autoimmun betegségek alapja, hogy az immunrendszer idegennek tart bizonyos, a saját szervezetben lévő anyagokat, és ellenük (ugyanúgy, mint a behatoló baktériumok ellen) immunreakció indul. A sejtmag ellen termelődő anitesteket összefoglalóan ANA-nak nevezzük, de ezen fogalmon belül számos különböző - a sejtmag különböző részei ellen termelődő - antitestet különböztetünk meg. Ezek egyik legfontosabbika a kettős szálú DNS elleni antitest. Az anti-dsDNS jelentősége, hogy leggyakrabban lupus (teljes nevén szisztémás lupus erythematosus (e.: lupusz eritematózusz), SLE) esetén mutatható ki, így a különböző tüneteket okozó betegség egyik diagnosztikus módszereként alkalmazható.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

SLE vagy más autoimmun-betegség gyanúja esetén a betegség megerősítésére, kizárására használják.

Ha értéke a normál tartománynál magasabb

A magasabb ANA-érték azt jelenti, hogy a szervezetben a normálisnál magasabb mennyiségben találhatóak meg a sejtmag elleni antitestek. Ez nem feltétlen jelenti azt, hogy a vizsgált személy feltétlen autoimmun betegségben, SLE-ben szenved, főleg a határértéket alig meghaladó vizsgálati eredmények esetében, Az autoimmun kórképekre különösen igaz, hogy csak a többféle laboratóriumi lelet és a klinikai kép együtt értékelhető.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.