Vizeletminta

Fajsúly

A vizsgálat a vese koncentráló-képességének felmérésére, illetve a vizeletben található esetleges kóros anyagok jelenlétére utalhat.

Kategória

Vizeletminta

Típus

Normál érték

1001-1030 g/l

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

A vizeletben oldott anyagok mennyiségét és töménységét méri.

Ha értéke a normál tartománynál alacsonyabb

Az alacsony fajsúly híg vizelet jelenlétére utal. Híg vizeletet okozhat például nagyobb mennyiségű víz fogyasztása. A szervezet a vizelet "felhígításával" szabadul meg a bevitt felesleges vízmennyiségtől.

Ha értéke a normál tartománynál magasabb

A magas fajsúly koncentrált vizeletre utal. Teljesen normális a koncentrált vizelet abban az esetben, ha az ember szomjazik, vagy átalussza az éjszakát, és reggeli, első vizeletét vizsgálják. Kóros anyagok (cukor, röntgen-vizsgálatok során használt kontrasztanyag, mérgek) felhalmozódása is emelheti a vizelet fajsúlyát.

Mitől lehet alacsonyabb, és mit tegyünk, hogy növeljük?

Legtöbb esetben ez normális, nagyobb mennyiségű víz bevitelére utal. A megivott folyadék mennyiségének csökkentésével megemelhetjük a fajsúlyt. Egyes ritka betegségekben (diabetes insipidus) a szervezet képtelen a vizelet koncentrálására és a szomjazás ellenére is híg vizeletet ürít.

Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?

Leggyakrabban szomjazás alkalmával lesz magasabb a fajsúly. Bizonyos gyakori betegségekben, mint amilyen a cukorbetegség a vizelettel kórosan ürülő cukor, emeli a fajsúlyt. Szakorvosi, azaz nefrológus által végzett kivizsgálás szükséges. Szomjazás esetén a vese a vizelet koncentrálásával takarékoskodik a vízzel. A vese funkciózavarai esetén először a koncentráló-képesség sérül, ilyenkor a fajsúly szomjazás esetén is a normális tartomány alsó részén található.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.