Vérvizsgálat

Transzferrin

A transzferrin a vér fő vasszállító fehérjéje. Vassal való telítettségének mértékéből a szervezet vasraktárainak feltöltöttségére lehet következtetni. A transzferrin koncentrációja csökken alultápláltságban és más, plazmafehérjék csökkenését okozó állapotokban.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Vérszérum vérkémiai, vérképzési vizsgálat.

Normál érték

Függ az életkortól: Csecsemő: 210-400 mg/dl Gyermek: 240-360 mg/dl Felnőtt: 200-340 g/dl

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

A transzferrin a vér fő vasszállító fehérjéje, mely a vasat azokhoz a sejtekhez szállítja, amelyeknek arra szükségük van, és transzferrin-kötőhellyel rendelkeznek. A transzferrin meghatározás a vas és a ferritin meghatározással együtt jól leírja az egyén vas-státuszát, vagyis, hogy vashiány, vastöbblet vagy normális vasmennyiség van-e jelen a szervezetben. A típusos vashiányban emelkedett transzferrin-, csökkent ferritin- és vas-szintet találunk.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

A vizsgálatot a vérszegénység okainak felderítésére, kezelésének ellenőrzésére alkalmazzák.

Mitől lehet alacsonyabb, és mit tegyünk, hogy növeljük?

Általában a többi plazmafehérje (pl. albumin) kórosan alacsony koncentrációival jár együtt. A transzferrin koncentrációjának rendellenességei ritkák, de súlyos állapotokat jeleznek (máj-, vesebetegség, alultápláltság). Csökkent transzferrin-szint fordulhat még elő tesztoszteron adása után, fertőzésekben, akut gyulladásban, daganatok, hemokromatózis stb. esetén. Ritka öröklött betegség a transzferrin-hiány. Szakorvosi kivizsgálás és beavatkozás szükséges.

Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?

Megnövekedett transzferrin-szintet találunk vashiányban, terhességben, ösztrogén tartalmú gyógyszer szedése után és lipoid nefrózisban.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +18 °C
Minimum: +4 °C

Derült vagy fátyolfelhős, száraz idő várható. A déli szél a Dunántúlon - különösen annak északi részén - megélénkül. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 1 és 7 fok között valószínű, az északi völgyekben és a Nyírségben gyenge fagy is előfordulhat, a Dunántúlon viszont ennél pár fokkal enyhébb lehet az idő. Fronthatásokra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint, így a frontérzékenyek tünetei enyhülhetnek.