Ha tüneteink alapján felmerül az allergia gyanúja, kezelőorvosunk a szükséges vizsgálat elvégzését fogja javasolni. Az allergiavizsgálatra szükség van a diagnózis megállapításához, azaz hogy kiderüljön, mi okozza az allergiás tüneteket.
Az allergiáknak több típusát ismerjük - mondta dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. "Mást vizsgálunk légúti allergiás tünetek esetén, ha a beteg például orrfolyásra, tüsszögésre panaszkodik. Megint más irányba vizsgálódunk, ha hasi panaszokkal érkezik, hiszen ekkor feltehetőleg valamilyen étel fogyasztása váltja ki a tüneteit. A bőrallergiák esetében szintén másként alakul a kivizsgálás menete, hiszen itt a fémektől kezdve a különböző kozmetikumokig igen széles a paletta, ami a kiváltó tényezőket illeti" - magyarázta a szakember.
Vérvizsgálattal is kimutatható
A vérvizsgálat bármikor elvégezhető, várandósoknál, kisgyermekeknél és csecsemőknél is, akár az allergiás időszak közepén is. A vérvizsgálat segítséget nyújt a légúti (pollenek, atka, penész, állati szűr és tollak) és a táplálékallergének (például búza, tej, tojás), valamint a rovarmérgek kivizsgálásában.
Prick-teszt, vagy bőrpróba
Az allergiavizsgálat alapmódszere a bőrpróba. A vizsgálat során az allergént az alkar bőrére csepegtetik, a bőrt megkarcolják, majd 10-15 perc múlva ellenőrzik a reakciót. Vörösödés, duzzanat esetén az adott allergénre az allergia bizonyított. A vizsgálat elvégzése allergiás időszakban, ekcémás bőrnél, várandósoknál, szoptatás alatt, bizonyos gyógyszerek használata mellett nem lehetséges. A Prick-teszttel légúti és táplálékallergéneket lehet kimutatni.
Epicutan vizsgálat
Ilyenkor a kérdéses anyagot, allergént a hát bőrére ragasztják. Ennél a módszernél szintén a bőr vörösödését, duzzanatát figyelik, de nem csak egy, hanem több alkalommal is: a felhelyezés után 1-24-48 és 72 óra elmúltával. Vannak olyan allergének is, amelyek csak a felhelyezést követően egy héttel okoznak bőrtünetet. A hosszabb követés miatt epicutan teszt esetén a hát mosása nem javasolt. Csak epicutan teszttel vizsgálhatók a fogászati allergének, a fémek, a tartósító szerek, valamint a kozmetikumok.
Hidrogén kilégzéses teszt
Nem allergia, hanem ételérzékenység kivizsgálása során alkalmazott vizsgálat a hidrogén kilégzéses teszt. Ez laktóz és fruktóz intolerancia gyanúja esetén segíti a diagnózis megállapítását. A vizsgálat során a beteg szájüregét és a garatot antibakteriális szerrel kiöblítik. Ezután meg kell inni 300 milliliter folyadékot, ami vízben oldott 20 gramm laktulóz, illetve 75 gramm laktóz vagy fruktóz lehet. A folyadék elfogyasztása után egy műszer 20 percenként ellenőrzi a beteg lélegzetét. A vizsgálat teljes időtartama 120 vagy 180 perc lehet.
Mi mit jelent?
IgE - az ellenanyag, ami allergia esetén termelődik a vérben. Allergiavizsgálat során ezt lehet kimutatni és ezzel igazolható az allergia. Az IgE allergén specifikus, vagyis minden allergén - például egyes pollenek, állatszőrök, atka - ellen meghatározott típusú IgE termelődik.
IgG - magasabb szintje jellemzően ételek kapcsán jelentkező tünetek - hasmenés, puffadás, görcsök - esetén fordul elő. Vizsgálata elsősorban ételintolerancia, érzékenység esetén javasolt, különösen akkor, ha az IgE vizsgálata nem mutatott eltérést, de a betegnek panaszai vannak.
Nutritív és inhalatív allergének - az allergiatesztek során vizsgált allergének gyűjtőneve. A nutritív (táplálék) allergének jelölik az egyes élelmiszereket és/vagy azok összetevőit. Az inhalatív (légúti) allergéneket a légúti allergiás tünetek esetén vizsgálják.