Miről ismerjük fel a napallergiát?

Nem gyakori, de valóban létező probléma a napallergia.

Mi az a napallergia?

Többféle napallergia létezik. A szoláris urticariáról akkor beszélünk, ha a napfénynek való kitettség után perceken belül csalánkiütések és egyéb tünetek jelentkeznek a bőrön. A polimorf fény-exanthema gyakran apró dudorok, foltok vagy hólyagok formájában jelentkezik néhány órával a napnak való kitettség után. Az úgynevezett fotoallergiás vagy fototoxikus reakciókról akkor beszélünk, amikor az elfogyasztott élelmiszerek vagy gyógyszerek, bőrre kent krémek fény vagy napozás hatására allergiás reakciót váltanak ki.

Mik a napallergia tünetei?

Szoláris urticariánál a csalánkiütések általában azon a bőrterületen jelennek meg, amely ki volt téve a napnak, de máshol is felbukkanhatnak.

A polimorf fény-exanthema tünetei többfélék lehetnek:

  • Dudorok vagy csalánkiütés. 
  • Kipirosodás. 
  • Duzzanat.

Ezek általában csak a napfénynek kitett területen jelennek meg. Van, hogy késő tavasszal, vagy a nyár elején, az első erősebb napfény hatására jelentkeznek, másnál csak később. 

Fototoxikus reakció esetén általában kipirosodás, viszketés, hólyagok jelennek meg az érintett bőrfelületen és környékén.

napallergia
Bárkint érinthet a napallergia. Fotó: Getty Images

Kiket érint a napallergia?

Nemre, korra és etnikumra való tekintettel bárkit érinthet a napallergia. Nagyobb valószínűséggel alakul ki annál, akinek a családjában többször is előfordult.

Miért alakul ki napallergia?

Nem teljesen világos, mi okozza a napallergiát. Egyes tanulmányok szerint örökletes, mások szerint a szervezet immunválaszt indít el a napozás után. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szoláris urticaria nagyon ritkán fordul elő. A polimorf fény-exanthema már viszonylag gyakori, az emberek 9-20%-át érinti. Általában nőknél jelentkezik, és családon belül gyakran ismétlődik. 

fototoxikus reakciónál pedig élelmiszerek vagy gyógyszerek, krémek váltanak ki allergiás reakciót a napfény hatására.

Hogyan lehet a napallergiát kezelni?

Először is meg kell határozni, milyen napallergiáról van szó. Fotoallergiás reakció esetén el kell hagyni a kiváltó krémet vagy gyógyszert, de a szoláris urticaria és polimorf fény-exanthema esetén általában antihisztaminokra van szükség. Az érintett bőrterületeket pedig szteroid tartalmú krémekkel érdemes kezelni.

Megelőzhető a napallergia?

Mivel a kiváltó oka nem világos, nem tudjuk megelőzni a napallergiát. Amit viszont tehetünk, hogy vigyázunk a bőrünkre, különösen nyáron:

  • A tavasz és a nyár elején fokozatosan növeljük a napon töltött időt. Ez segít a bőrnek hozzászokni a napfényhez. 
  • Kerüljük a napfényt, amikor a legerősebb, azaz délelőtt 10 és délután 4 óra között. Lehetőleg maradjunk bent vagy árnyékban ebben az időszakban. 
  • Viseljünk például széles karimájú kalapot, hosszú ujjú felsőt, nadrágot és olyan ruhadarabokat, amelyek védenek a napsugarak ellen. 
  • Használjunk legalább 30-as fényvédő faktorú naptejet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.