Mégis hogyan lehetséges védekezni egy olyan növény ellen, amelyet 100-150 éve hurcoltak be hazánkba, és olyannyira invazív gyomnövény, hogy egyre inkább kiszorítja és elszegényíti a Kárpát-medence gyomflóráját? Főleg a kerttel vagy kisebb-nagyobb földterülettel rendelkező tulajdonosok számára kritikus ez a kérdés.
Ahhoz, hogy sikeresen védekezhessünk a parlagfű ellen, először is, ismernünk kell a növényt. A más növényektől való biztos megkülönböztetés, és a védekezés idejének pontos ismerete szintén alapvető információ ahhoz, hogy hatékonyak legyünk.
A parlagfű 20–140 cm magas, terebélyes, ágas egyéves növény. A sárgás, porzós virágok általában július első felében jelennek meg, beporzásukat a szél végzi. A virágpor legnagyobb mennyiségben július végétől augusztus végéig szóródik, de ez enyhe ősz esetén akár egészen a fagyokig tarthat.
A hatékony védekezés az őshonos élőlények és a helyi ökológiai környezet védelme érdekében folyamatos kihívást jelent. Összességében a növényfaj mezőgazdaságra és az emberi egészségre gyakorolt negatív hatásai a becslések szerint akár évi 4,5 milliárd eurós gazdasági veszteséget is okozhatnak Európa-szerte.
A parlagfű magbankokon végzett vizsgálatok kimutatták, hogy két egymást követő éven át tartó új mag utánpótlás megakadályozásával, a meglévő magok száma több mint 75 százalékkal csökkenhet.
A parlagfű elleni védekezés különböző technikákkal lehetséges:
Biológiai – Mivel a parlagfű parlagon hagyott, (innen a név: parlagfű) elhanyagolt talajon fejlődik a legjobban, terjedését úgy akadályozhatjuk meg természetesen, ha fűvel vagy más ártalmatlan növénnyel borítjuk a műveletlen földet.
Mechanikai módon - Kisebb fertőzött területeken javasolt a növényt kihúzni vagy mélyen, a gyökerek közelében levágni Ezt leginkább augusztus előtt kell megtenni, hogy megakadályozzuk a beporzást és a magképződést, valamint a növények következő generációjának megjelenését.
Vegyszeresen – Nagyobb területek esetén többféle gyomirtó is létezik, amelyek hatékonyabban tudják elvégezni a munkát, mint a mechanikus védekezés. Nagyon fontos a gyártó összes utasításának és a biztonsági feltételeknek megfelelni, amikor ilyen szereket használunk az irtásra. A gyomirtó szerek, például a glifozát túlzott használata azonban gyomirtó-rezisztens populációk kialakulását eredményezte, ezért folyamatos kihívás a megfelelő és hatékony szer megtalálása.