Nyári pollenallergia kezelése

A nyári napokat könnyen megkeserítheti a pollenallergia. Idén ne hagyd, hogy a panaszok elrontsák a pihenést!

„Magyarországon minden negyedik ember szenved allergiás tünetektől. Az egyik legfőbb allergén a parlagfű pollenje” – derült ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) egyik korábbi videójából, amelyben összeszedték a pollenszezon könnyebb átvészeléséhez szükséges legjobb tanácsokat. Az alábbiakban ezeket láthatod – csoportosítva, részletezve.

Ezekre figyelj otthon!

Ahogy azt egy Facebook-bejegyzésükben is kiemelték, néhány egyszerű lépés betartásával jelentősen enyhíthetők az allergiás tünetek. A pollenszezon idején nagyon fontos például az, hogy naponta mosd ki a használt ruhádat, mindig tisztítsd le a cipődet, valamint hajat is moss minden este. A ruhádon, a lábbeliden és a hajadon ugyanis könnyen megtelepedhetnek az allergének, így könnyen hazaviheted őket. Emiatt tehát még akkor is irritálhatnak, ha már nem a szabadban vagy. Ezenkívül ügyelj arra is, hogy ne a szabadban szárítsd a ruháidat, hiszen úgy szintén rátapadhatnak az anyagra a tüneteket okozó pollenszemcsék.

Érdemes éjszakánként alaposan átszellőztetni a lakást. Amikor a nap már lement és a levegő kissé lehűlt – valamint a közúti forgalom sem olyan nagy –, jelentősen alacsonyabb a pollenterhelés. Zivatarok idején azonban jobb csukva tartani az ablakot, és csak a felhőszakadás elvonulása után szellőztetni – az esőcseppek és az erős szél ugyanis eleinte felkavarhatja az allergéneket. Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy akármennyire is figyelsz arra, hogy minél kevesebb allergént engedj be az ablakokon keresztül, a gyakori ágyneműcserét és portalanítást attól még nem úszod meg.

tanácsok pollenallergiásoknak infografika
Hasznos tanácsok pollenallergiásoknak. Forrás: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) / Facebook

A szabadban is legyél résen!

A legjobb, ha magas pollenterhelés idején egyáltalán nem, vagy csak nagyon kevés időt töltesz a szabadban. Az intenzív tünetek jelentkezését megelőzheted, ha a szabadban tartózkodva FFP2-es vagy FFP3-as maszkot viselsz.

A nagy sétákat érdemes kora reggelre, estére vagy tartós esőzések utánra időzíteni, ekkor ugyanis alacsonyabb a pollenterhelés. A parlagfüves területeket viszont még ilyenkor is jobb elkerülni – főleg akkor, ha éppen a parlagfűre vagy allergiás.

Ha autózol, kapcsold be a szellőztetőt! Figyelj ugyanakkor arra, hogy rendszeresen takaríttasd ki a jármű levegőztető rendszerét és cseréltesd ki a pollenszűrőt!

Egyéb hasznos tanácsok

További hasznos információkért böngészd az NNGYK oldalát. Ehhez hasonló, érdekes cikkekért pedig a HáziPatika.com Allergia rovatát ajánljuk!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kiemelt képünk forrása: Getty Images

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.