A naponta frissülő pollennaptár keddi adatai szerint a virágzásuk csúcsidőszakán túljutott csalánfélék virágporának mennyisége még mindig nagy. Eközben a szezonja elején járó parlagfű pollenkoncentrációja országosan a közepes tartományban alakul – a szárazabb területeken azonban magas szintet is elérheti.
Hétvégén gyorsan erősödik majd a pollenterhelés
A tájékoztatás szerint a csapadékos, hűvös időjárás késlelteti a pollenterhelés emelkedését. Hétvégétől azonban visszatér a meleg idő, így a pollenkoncentráció gyors növekedésére kell készülni.
A már említett allergének mellett az üröm, a pázsitfűfélék, az útifű, a libatop- és kenderfélék, a lórom, az ernyősvirágzatúak, a gyékény, a sás, a hárs, valamint a ciprus- és tiszafafélék pollenszemei is okozhatnak kellemetlen napokat az allergiásoknak – bár ezek most csupán csekély mennyiségben keringenek a levegőben. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) polleninformációiból továbbá az is kiderült, hogy a kültéri allergén gombák spóraszáma most országosan alacsony.
Tanulmányozd a pollennaptárat!
Ahogy már korábbi cikkünkben is írtuk, allergiás reakciót akkor tapasztalhatsz, amikor az immunrendszered érzékenyen reagál bizonyos – egyébként ártalmatlan – anyagokra. A megjelenő tünetek azonban egyénenként és a kiváltó okoktól függően is eltérőek lehetnek. Ha tudni szeretnéd, hogy az év szakaszaiban mely allergén növények szórják virágporukat, akkor érdemes tanulmányoznod az NNGYK által megosztott alábbi infografikát.
A leggyakoribb allergiás tünetek közé egyébként a következőket sorolják: tüsszögés, orrdugulás, orrfolyás, torokkaparás, szemviszketés, könnyezés.