Prick-teszt: nem végezhető mindenkinél

Az alkaros bőrpróba, avagy Prick-teszt az egyik leggyakoribb módszer az allergia ellenőrzésére, ugyanakkor nem minden esetben végezhető el. Milyen egyéb lehetőségek jöhetnek szóba?

„Pollenallergiás tünetek esetén az allergia vizsgálatát rendszerint alkaros bőrteszttel végzik. Ennek során az allergént az alkar bőrére csepegtetik, majd minimális (felületi hámrétegi) bőrkarcolás történik, ezt követően pedig a bőr reakcióját figyelik. A mintegy 10-15 perc alatt kialakuló vörösödés, duzzanat esetén az adott allergénre az allergia bizonyított. Erős allergiás tünetek esetén azonban nem végzünk bőrtesztet” – mondta el dr. Augusztinovicz Monika allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa.

Gyakori hibák , amelyet az allergiások követnek el.

A tesztre a legalkalmasabb időszak a pollenszezon utáni hónapokra esik, azaz októbertől februárig. Szintén nem javasolt a vizsgálat elvégzése, ha a beteg:

  • antihisztamint szed;
  • bőrprovlémával –például ekcémával, csalánkiütéssel, pikkelysömörrel – küzd;
  • várandós vagy szoptat;
  • az elmúlt hetekben tablettás vagy injekciós szteroidkészítményt kapott.
A Prick-teszt nem minden esetben végezhető el
A Prick-teszt nem minden esetben végezhető el.

Nem kell a szezon végéig szenvedni a tünetektől

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a beteg az allergén növény virágzásának teljes időszakát allergiás tünetekkel lenne kénytelen átvészelni. A felsorolt esetekben vérből végzett allergiavizsgálatot lehet kérni: az allergiát ez esetben az allergénnel szemben a szervezetben termelődött ellenanyag – IgE – értékének emelkedése igazolja. Az IgE specifikus: tehát nemcsak az allergia tényét lehet így igazolni, hanem az is pontosan megállapítható, hogy a beteg pontosan mire allergiás.

Gyorsan enyhülő tünetek

A teszt eredménye alapján, a beteg tüneteit figyelembe véve személyre szabott kezelés egyaránt tartalmazhat vényköteles és recept nélküli készítményeket, gyógyszereket és orrspray-ket. A tüneti kezelés hatására a panaszok pár napon belül érezhetően csökkennek. A készítményeket mindaddig szedni kell, amíg a tüneteket kiváltó pollen jelen van a levegőben. Ha hosszú távú megoldásban gondolkodunk, és nem szeretnénk minden szezonban gyógyszert szedni, akkor érdemes megfontolni az allergén immunterápia lehetőségét. Ezt a kezelést azonban már a szezon előtt legalább két hónappal meg kell kezdni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.