Mégsem teljesen veszélytelen a rovarevés?

Jelenleg négy rovarfaj élelmiszerként történő forgalmazása engedélyezett az Európai Unióban (EU). Ennek előzménye minden esetben egy egészségügyi kockázatértékelés volt, amely során biztonságosan fogyaszthatónak nyilvánították az adott rovarokat. Egyes kutatási eredmények szerint azonban mégsem teljesen veszélytelenek ezek az újszerű élelmiszerek.

2021-től forgalmazható élelmiszerként a szárított sárga lisztkukac az EU-ban, azóta pedig további rovarfajok is megkapták az zöld utat, egészen pontosan a keleti vándorsáska, a házi tücsök és az alombogárlárva. Ezek felhasználását és árusítását szárított, fagyasztott, pépes vagy porított formában engedélyezték.

fiatal férfi rovart eszik
Egyeseknél súlyos tüneteket is kiválthat a rovarevés. Fotó: Getty Images

Biztonságosan fogyasztható, de nem mindenki által

A rovarok élelmiszerként való forgalmazásának engedélyezését mindig megelőzi egy egészségügyi kockázatértékelés. A zöld utat pedig csak akkor kapja meg az adott termék, ha egyértelműen bizonyított, hogy valóban az valóban biztonságos, vagyis emberi fogyasztásra alkalmas. Mindenesetre az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) megállapította, hogy a rovarokat tartalmazó élelmiszerek egyes fogyasztóknál allergiás reakciókat válthatnak ki – hívta fel a figyelmet az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer egyik Facebook-posztja.

Mostantól az emberek falják fel a sáskákat
Környezetvédelmi szakértők már régóta javasolják, hogy vegyük be étrendünkbe a rovarokat is. Ezek ugyanis fenntartható táplálékforrást jelentenek, amelyek segíthetnek felszámolni az éhezést, valamint csökkenteni a hústermelés klímára gyakorolt káros hatásait. Vajon egy új reformétrend előszobájába értünk?

Vigyázzanak az allergiások!

A német kockázatértékelési intézet (BfR) tanulmányára hivatkozva azt írták, hogy a rovarevés veszélyt jelenthet a puhatestűekre, rákfélékre és a házi poratkára allergiásokra nézve. Az érzékenyeknél az alábbi allergiás reakciók léphetnek fel a rovarfogyasztás következményeként:

  • bőrviszketés,
  • kiütések vagy egyéb bőrtünetek,
  • légszomj,
  • asztmás roham,
  • hányinger,
  • hasmenés,
  • anafilaxiás sokk.

A fentiek közül a legsúlyosabb és legveszélyesebb reakció az anafilaxia, amely – hacsak az érintett nem kap rövid időn belül szakszerű ellátást és adrenalininjekcót – akár halállal is végződhet. Az európai lakosságot érintő kockázatok pontos felmérése érdekében az EFSA további kutatásokat szorgalmaz, az eddigi adatok többsége ugyanis Kelet-Ázsiából származnak, ahol már régóta hagyománya van a rovarok nagyobb mennyiségben történő fogyasztásának.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződő köd és rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legkésőbb az északkeleti határnál süthet ki a nap. Másutt eleinte fátyolfelhős idő várható, de észak felől annak a mennyisége is csökken. Csapadék nem lesz. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de az ukrán határnál kissé hűvösebb is lehet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra