Az új kutatás középpontjában a kontaktin-4 (CNTN4) elnevezésű fehérje áll, amelyről úgy gondolják, hogy szerepet játszik az idegsejtek hálózatának kialakulásában. Ezen kívül vizsgálták az amiloid prekurzor fehérjéket (APP) is, amelyek az Alzheimer-kórban szenvedők agyában plakkoknak nevezett csomókba gyűlnek össze. Egereken végzett kísérletek során azt találták, hogy a CNTN4 és az APP kölcsönhatása létfontosságú az idegsejtek működésében – számol be egy nemzetközi kutatócsoport az angliai Exeteri Egyetemen végzett vizsgálatának eredményéről a Science Alert.
Cél a megelőzés és a gyógyítás
Korábban már megállapították, hogy a CNTN4 összefügg az autizmussal, ezért most közelebbről is meg akarták vizsgálni a fehérje agyi funkcióit és a neurodegeneratív betegségekkel való lehetséges kapcsolatokat. Amikor a CNTN4-et termelő gént inaktiválták az egerek agyának akaratlagos mozgások tervezésében és elindításában szerepet játszó motoros kérgében, a kutatók észrevették, hogy az e régióban lévő neuronok nem fejlődtek normálisan. Mi több, úgy tűnik, hogy a CNTN4 az APP-vel együttműködve szabályozza az idegi működést. A laboratóriumban tenyésztett emberi sejtekkel végzett vizsgálatok további összefüggést mutattak ki: a CNTN4 termelésének kikapcsolása csökkentette az APP szintjét.
Minden alkalommal, amikor a tudósok képesek megérteni egy újabb, az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó biológiai folyamatot, az újabb lehetőséget kínál arra, hogy végül képesek legyünk kezelni vagy megelőzni a betegséget. Kicsit olyan ez, mintha megpróbálnánk összerakni az Alzheimer-kór működésének hatalmas kirakós játékát. A CNTN4 és az APP közötti kapcsolat egy újabb darabja ennek a kirakósnak, még akkor is, ha a nagyobb kép még mindig nem teljesen világos – írja a portál.