Új megközelítéssel kezelnék az Alzheimer-kórt

Egy új megközelítéssel próbálják kezelni és esetleg oltással megelőzni az Alzheimer-kórt brit és német tudósok.

Alzheimer-kór 40 évesen? Tudósok az Alzheimer-kór nagyon ritka, agresszív formáját fedezték fel, amely negyvenéves kor környékén kezdődik.

Mind az antitestalapú kezelés, mind a fehérjealapú oltás csökkentette az Alzheimer-kór tüneteit állatkísérletekben - olvasható az EurekAlert tudományos hírportálon. A Leicesteri Egyetem, a Göttengeni Orvostudományi Egyetem és LiFeArc című orvostudományi kutatási alapítvány kutatói a Molecular Psychiatry című folyóiratban ismertették eredményeiket.

Az Alzheimer-típusú elbutulás igen gyakori betegség, világszerte körülbelül 18 millió embert érint.
Az Alzheimer-típusú elbutulás igen gyakori betegség, világszerte körülbelül 18 millió embert érint. Fotó: Getty Images

Más megközelítés mellett döntöttek

A kutatók - mind az antitestalapú kezelés, mind az oltóanyag esetében - az Alzheimer-kóros betegek agyában kialakuló plakkokban lévő béta-amiloid fehérje egy oldódó formájára összpontosítottak. "Klinikai kísérletekben az amiloid plakkokat az agyban felbontó egyetlen potenciális kezelés sem igazán sikeres az Alzheimer-kór tüneteinek csökkentésében. Ezért döntöttük egy más megközelítés mellett. Azonosítottunk egy antitestet egerekben, amely semlegesíti az oldódó béta-amiliod megcsonkított formáját, de nem kötődik a fehérje vagy a plakkok normális formáihoz" - idézte Thomas Bayert, a Göttengeni Orvostudományi Egyetem professzorát a Leicesteri Egyetem közleménye.

A kutatók ezt az antitestet átalakították oly módon, hogy az immunrendszer ne idegenként érzékelje, illetve elfogadja azt. Létrehozták a béta-amiloid egy szerkesztett formáját, "amelyről úgy véltük, felhasználható egy oltáshoz, hogy az immunrendszert TAP01_04 típusú antitestek előállítására ösztönözhessük" - mondta Mark Carr, a Leicesteri Egyetem professzora.

Mind az antitest, mind a vakcina segített

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Amikor a kutatók tesztelték a szerkesztett béta-amiloid fehérjéket egerekben, azt találták, hogy az állatok termeltek TAP01 antitestet. A göttingeni kutatócsoport egyébként ezeket az antitesteket és a létrehozott béta-amiloid oltást két egérkísérletben vizsgálta. Végül arra jutottak, hogy mind az antitest, mind a vakcina segített helyreállítani az idegsejtfunkciót, növelni az agyban a glükózanyagcserét, helyreállítani az emlékezetvesztést és csökkenteni a béta-amiloid plakkokat.

"Bár a kutatás korai szakaszban van, ha ezeket az eredményeket meg tudjuk ismételni emberekkel folytatott klinikai kísérletekben, akkor nemcsak az Alzheimer-kór kezelésében segíthet a tünetek megjelenése után, de a betegség elleni oltásra is lenne lehetőség még azelőtt, hogy a tünetek megjelennének" - szögezte le Carr professzor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.